Pomáhajú skutočne vajíčka pri chudnutí? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Aj keď boli vajcia do istej miery veľmi kritizované kvôli vysokému obsahu cholesterolu. Dôkazy však ukazujú, že vajcia môžu byť súčasťou zdravej výživy.

Výskum dokonca naznačuje, že vajíčka vám môžu dokonca pri chudnutí pomôcť, pretože predstavujú zdravé raňajky s vysokým obsahom bielkovín, ktoré vás zasýtia. Ako informuje portál Insider, je dôležité vedieť, ako vajíčka jesť a kedy ich jesť, aby vám pomohli s chudnutím.

Foto: unsplash

Vajcia sú nízkokalorické a výživné

Vajcia sú vysokokvalitné bielkoviny a obsahujú širokú škálu vitamínov a minerálov, ako je napríklad vitamín A, vitamín D, vitamíny skupiny B a tiež kyselinu listovú. Vajcia sú tiež dôležité pre tehotné ženy a deti. Vaječný bielok a žĺtky obsahujú bielkoviny. Žĺtok má najvyššiu koncentráciu väčšiny tukov, vitamínov a minerálov. Proteín vo vajciach vás udrží sýty a môže áš metabolizmus. Pokiaľ ide o chudnutie, môže vás bielkovina vo vajciach udržať sýtych po dlhšiu dobu.

Foto: unsplash

Zasýtia oveľa viac

Veľkou výzvou počas chudnutia je udržať na uzde pocit hladu, zatiaľ čo máte kalorický deficit. Jedným zo spôsobov, ako to vyriešiť, je konzumácia potravín s vysokým obsahom bielkovín, ktoré vás udržia dlho sýte. Práve vajcia majú vysoký obsah bielkovín. Tie zasýtia ešte viac ako sacharidy alebo tuky, pretože ich trávenie trvá dlhšie. Jedným zo spôsobov, ako pomôcť pri chudnutí, je aj posilniť metabolizmus.

Foto: unsplash

Zrýchľuje metabolizmus

Metabolizmus je schopnosť vášho tela spaľovať kalórie na energiu. Aj keď rýchly a pomalý metabolizmus skutočne závisí skôr od vašich génov, konzumácia vysoko bielkovinových jedál, ako sú vajcia, mierne zrýchli metabolizmus a spáli viac kalórií. Bielkoviny tiež prospievajú zdraviu svalov, pomáhajú vám chrániť a budovať väčšie svaly. Zvýšenie svalovej hmoty má priamy vplyv na zvýšenie metabolizmu.

Zdravé raňajky

Mnohí ľudia majú sklony k tomu jesť pečivo či niečo sladké. Dôležité je vymeniť sacharidy za bielkoviny, teda práve vajcia vám môžu pomôcť. Zdravé raňajky môžu znížiť kalorický príjem tým, že zabránia chutiam počas dňa.

Foto: unsplash

Ako ich jesť?

Neexistuje žiadne pravidlo o tom, koľko vajec by ste mali jesť. Hoci odborníci skúmali vajíčka kvôli tomu, že majú naozaj vysoký obsah cholesterolu, výskum naznačuje, že konzumácia vajec denne hladinu cholesterolu nezvýši. Zdravšia konzumácia vajec je napríklad so zeleninou či avokádom. Najlepšie je ich však variť natvrdo.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: