Porovnávali ceny bežných výrobkov v Nemecku, Česku či na Slovensku. Nákup u nás je drahší, výrobky však nekvalitnejšie

Lucia Mužlová

pixabay.com

Výsledky, ktoré utŕžili naše reťazce a ich ceny, vrhajú na našu krajinu nepekný tieň. A zdrojom toho tieňa sú prehnane drahé mračná. Veď povedzte, čakali by ste, že za hranicami kúpite za menej peňazí kvalitnejší produkt? Samozrejme, že podobné očakávania sú v celku pochopiteľné, no v porovnaní nášho životného štandardu a toho nemeckého je to skutočne zvláštne. Redaktori českého denníka nakúpili 8 produktov na Slovensku, v Česku, Poľsku, Rakúsku a Nemecku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najviac by ste si za nákup zaplatili v Česku, no až tri z ôsmich identických produktov boli najdrahšie na Slovensku. Aby toho nebolo málo, nielenže by si Nemci bez menších problémov mohli dovoliť dať za nákup to čo my a pokojne aj dvojnásobok, ale dokonca z výskumu vychádza, že ich potraviny sú kvalitnejšie.

Pexels

Ako uvádza portál HN Online: „Mohlo by sa zdať, že za tým je aprílové ukončenie umelého oslabovania koruny Českou národnou bankou. Prepočty však ukazujú, že ukončenie intervencií centrálnej banky tento nákupný košík v Česku zdražilo o vyše dve eurá.“ To znamená, že Česko sa svedomite umiestnilo v tomto rebríčku ako najdrahšia krajina. No v tomto prípade hovoríme o probléme, ktorý by mohol zájsť ešte ďalej, a preto by nemal ostať ignorovaný.

Tím redaktorov vyrazil po 250 gramoch masla, za ktoré zaplatili v Čechách 2,21 eur. Na Slovensku sme však so sumou 2,37 eur nedopadli až tak zle, pretože v Rakúsku jeho cena dosahuje až 2,48 eur. V prípade kávy Nescafé Classic si redaktori zaplatili v Čechách 8,15 eur a na Slovensku 6 eur. Ich cena kávy však ešte stále nie je najhoršia. Opäť sa s najvyššou cenou umiestnilo Rakúsko, kde stojí táto káva až 8,28 eur.

Unsplash

Produkty, za ktoré si najviac zaplatíte na Slovensku, sú detské príkrmy Hipp. Za príkrm s príchuťou ryža, mäso a zelenina dáme na Slovensku 2,17 eur, no v Nemecku je takmer o jedno euro lacnejší. Stojí tu 1,23 eur. Ďalšou drahou slovenskou položkou je čokoláda Milka. Za tú dáme na Slovensku 1,33 eur, no v takom Rakúsku len 92 centov. Poslednou položkou je Nutella, ktorá nás stojí 3,31 eur. V Nemecku je lacnejšia takmer o dve eurá, kde stojí 1,35 eur.

V celkovom hodnotení teda najlepšie z prieskumu vyšlo Poľsko, kde nákup stál dohromady 36,50 eur. Najhoršie na tom bolo Česko s cenou nákupu 57,74. V tesnom závese sa však žiaľ udržalo aj Slovensko so sumou 47,81 eur. Pre ľudí žijúcich na západe Slovenska sa teda oplatí ísť nakúpiť do Rakúska, kde však podstatný rozdiel neuvidíme. Cena nákupu tu vyšla 46,88 eur. Nemecko v porovnaní so Slovenskom nerobí veľký rozdiel vo výslednej cene, kde stál nákup 47,35.

Unsplash

Nemecké produkty sú však omnoho kvalitnejšie aj napriek tomu, že sú predávané v rovnakých obaloch. Prieskum napríklad dokázal aj to, že v nemeckých rybích prstoch je o 15% viac mäsa než v tých českých. Podla Jana Pivoňku z Vysoké školy chemicko-technologické v Prahe sú rozdiely naozaj vysoké. Podľa množstva aktívnych látok obsiahnutých v pracích práškoch môžeme povedať, že tie nemecké perú o 20% lepšie.

Zatiaľ čo nemecký Persil má 5 až 15 % saponátov, ten český ma 15 až 30 %. Podľa toho, čo zistil denník MF DNES, je veľký rozdiel medzi produktmi, ktoré sú určené pre Nemecko a Rakúsko a tými, ktoré sú distribuované pre východoeurópsky trh. Pravidelne sme tu mohli vidieť nielen rozdielne zloženie, ale aj horšie chuťové vlastnosti a ukrátenie o obsah balení, ktorý bol u nás menší.

Pozri aj: Do sklenenej nádoby dala pomarančovú šupku a 7 dní čakala. Vznikla TOP vec nielen do domácnosti!

zdroj: babskeveci.sk, finweb.hnonline.sk, ekonomika.idnes.cz

Najnovšie články