Povzbudzujúce slová od mamičky pre kamarátku, ktorá sa bojí materstva, by mali byť vzorom pre všetky ženy

Lucia Mužlová Ešte viac

Múdre slová skúsenejších ľudí nás neraz nielen podržia, ale dokážu nás naviesť na tú správnu cestu. Podobné rady si môžete prečítať v otvorenom liste, ktorý sa rozhodla napísať mamička pre svoju kamarátku. Tá má totiž obavy z materstva.

8860685 - happy mother kissing baby girl against white background
nosalty.hu

Moja milá priateľka!

Je tu niečo, čo ma trápi, čo ma donútilo napísať ti tento list. Roky plynú a ja neustále počujem od teba len to, že čakáš. Že ešte neprišla tá chvíľa, aby si sa stala mamičkou. Bojíš sa pôrodu a odrádza ťa bolesť. Niekedy sa, dokonca, odvolávaš aj na to, že spojenie, ktoré ponúka malý ľudský život, nie je pre teba. Popri tomto stoja aj práca a kariéra, o financiách nehovoriac. Ale ja sa vždy prekonám a na tvoje racionálne argumenty odpovedám racionálnymi protiargumentami.

Ale keď sa lepšie nad tým zamyslím, určite v tebe nevyvolá pozitívne myšlienky fakt, že vidíš moju dennú rutinu matky s troma deťmi. Keď vidíš to, ako ráno bez dychu vpadnem do „pracovne“. Keď ma vidíš s kruhmi pod očami, stresujúcu sa o najmenšie choré dieťa, ktoré mám u svokry. Keď sa beznádejne snažím zohnať nejaký dozor pre deti, lebo sa nám zdrží rokovanie v práci. Keď vidíš ako zriedkavo navštívim kino alebo divadlo, a aký je to dar, keď s manželom strávime večer vo dvojici. A naše príhody z dovoleniek! Určite nedostaneš chuť na opatrovanie o dieťa, keď počuješ ako moje dieťa, ktoré sa v centre mesta hodilo o zem, vyrušilo nič netušiacich turistov. A ani to ťa nepresvedčí, keď ti poviem, že som sa do práce vrátila z dovolenky viac unavená ako keď som odišla.

Určite ťa nič z toho nepresvedčilo. Máš pocit, že máš čas. Čím neskôr si vezmeš toto „bremeno“ na chrbát, tým lepšie! Ale na druhej strane tu sú veci, ktoré nikto iný nevidí. Ja som sa rozhodla podeliť sa s tebou o tieto momenty.

Teraz zatvor oči a predstav si ako ťa po tvári hladkajú malé ručičky, bozkávajú malinké pery a do ucha ti šepkajú: „Ľúbim ťa, mami“. No, aký je to pocit takto vstávať? Predstav si plačúce bábätko, ktoré sa po jedinom tvojom slove, objatí rozosmeje. A predstav si tie prvé kroky, ktoré vedú k tebe. Prvé slová. Prvú kresbu, čo ti nakreslí. Len pre teba. Aký by to bol dobrý pocit, že?

Cítim, že stále trochu váhaš. Budem potrebovať posily. Niekoho, kto ti učaruje jedinou vetou. Rozprávkara!

Jeden zo zázrakov materstva je práve to, že aj ako dospelí môžeme znova prežiť rozprávky z detstva. Už maďarský rozprávkar Ervin Lázár nám vo svojej rozprávke o dvoch zaľúbencoch prezradil pravé tajomstvo lásky. Lásky ku dieťaťu, ktoré obmäkčilo aj starú bosorku. Tá, hojdajúc malého chlapčeka v lone, sa zmohla len na vetu: „Vieš maličký, letieť na metle bolo dobré, letieť ako netopier bolo dobré, ešte aj ako vietor mi bolo dobre, ale to, s akou láskou a nehou sa na mňa usmievaš, by som nevymenila za nič na svete!“

Toto som chcela, aby si vedela.

S láskou,

Tvoja priateľka

zdroj: babskeveci.sk (Bianka), nosalty. hu

0
Komentovať (0)