Poznáte syndróm nedeľného večera? Trpíte ním možno aj vy a doteraz ste si to neuvedomili

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Kto by nemiloval víkend? Piatok poobede, kedy je už v práci všetko spravené a vy si balíte veci, aby ste sa pripravili na víkendový oddych alebo išli s blízkymi na výlet. Dlhší spánok, nikam sa neponáhľať. Aj to sú rôzne výhody víkendových dní.

Mnohí ľudia však majú s jedným z týchto dní problém. Je ním nedeľa. Ako uvádza portál The Sleep Judge, práve syndróm nedeľného večera dokáže mnohých ľudí dostať do stavu úzkosti. Podľa prieskumov z roku 2020 ním trpí stále väčšie množstvo ľudí. Pocit depresie pri pomyslení na budúci týždeň je forma úzkosti, ktorá telo ovplyvňuje fyzicky aj psychicky. Množstvo ľudí trpí úzkosťou z pomyslenia na prácu.

Foto: unsplash

Rozdiel medzi piatkom a nedeľou

Je rozdiel, keď v piatok cítite úľavu z toho, že máte voľno a v nedeľu sa na vás začnú nabaľovať všetky veci, ktoré vás počas týždňa čakajú. Podľa prieskumu 81 % ľudí uviedlo, že v nedeľu pociťujú zvýšený pocit úzkosti v očakávaní budúceho týždňa. Niektorí ľudia pociťujú tento strach už hneď v nedeľu ráno, čo je 15 %, 29 % v nedeľu popoludní a 57 % v nedeľu večer.

Zlý spánok a podráždenosť

63 % ľudí zase v nedeľu večer zle spí. Nepokojný spánok je bežným príznakom úzkosti súvisiacej s prácou. Taktiež to často súvisí s tým, že mnohí ľudia sú v práci nespokojní. Syndróm nedeľného večera tiež vyvoláva napätie, únavu, nepokoj a ťažkosti so sústredením. Znakom je zvýšená podráždenosť. Mnohí ľudia sa práve preto snažia utlmiť tieto pocity pohárikom alkoholu, ktorý môže vyvolať počiatočný pocit uvoľnenia, avšak nie je to dlhodobé riešenie.

Foto: unsplash

Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je mať už v piatok zoznam toho, čo urobíte v pondelok, pretože sa s tým budete vedieť stotožniť skôr a nebudete sa tak obávať toho, čo vás čaká. Pomôže tiež meditácia alebo venovanie pozornosti činnosti, ktorá zamestná vašu myseľ.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: