POZOR! Ak na dovolenke pri mori uvidíte takéto štvorcové vlny, okamžite choďte z vody von. Môže vám to zachrániť život

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: Michel Griffon [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Tento fenomén nenájdete však v každom mori, pri ktorom sa ocitnete. Ako informuje portál Interez, takéto vlny sa vyskytujú len v oblastiach, kde sa stretávajú dve moria, z ktorých každé má vlastné prúdenie a vlny. Zvyčajne je toto stretnutie vĺn nevýrazné, avšak, ak vlny pôsobia kolmo na seba, dokážu vytvárať takéto štvorcové obrazce na hladine vody. Vyzerá to náramne efektne a zaujímavo, no ocitnúť by ste sa v nich určite nechceli.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mohamed Nizal (@nizal_i) on

Príroda je naozaj úžasná a často nám dokáže ukázať naozaj neskutočné divadlo. ľudia, ktorí v mori videli štvorcové vlny väčšinou nevedeli, že sa jedná o tento fenomén. Takisto nevedeli, že takéto vlny môžu byť nebezpečné.

Smrteľné vlny

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Silvia-Helena Priilaht (@spriilaht) on

Dôvodom nebezpečnosti takýchto vĺn sú najmä silné a protichodné prúdy. Plavec či malá loď sa v nich môže dostať do poriadnych problémov. Keďže tieto vlny dokážu prevrátiť aj menšiu loď, pre plavcov môže byť takéto more extrémne nebezpečné. Ako sme už spoímnali, takéto vlny sa však vyskytujú len na niektorých miestach. Najbližšie ich môžete pozorovať vo Francúzsku na ostrove Île de Ré pri meste La Rochelle, či pri izraelskom Tel Avive. Avšak spontánne sa môžu objaviť kdekoľvek na svete, kde sú na to vhodné podmienky.

Takýto úkaz je skutočne veľmi atraktívny na pozorovanie, no nezabúdajte, že ak ho spozorujete, kochajte sa ním iba z bezpečia pobrežia. V inom prípade by to mohlo dopadnúť skutočne zle.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: