POZOR! Farbíte si vlasy? Podľa najnovších štúdií vám môže spôsobiť rakovinu prsníka

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Hrozba rakoviny je niečo, čo v kútiku duše straší každého z nás. Práve preto pre nás určite nie je príjemné, keď sa z každej strany dozvedáme, čo všetko môže rakovinu spôsobiť.

Podľa najnovšej štúdie, o ktorej informoval portál Science Alert, z tisícok zložiek, ktoré sa používajú v prípravkoch na farbenie a vyrovnávanie vlasov môžu mať súvis pri začínajúcej rakovine prsníka u žien, ktoré už sú ohrozené. Jeden z autorov štúdie, epidemiologička Alexandra White povedala, že vedci súvislosť medzi farbením vlasov a rakovinou skúmajú už dlho, zatiaľ však na nič neprišli.

Foto: unsplash

Vedci hľadajú súvis už dlho

Napriek tomu v tomto prípade hľadali vedci súvislosť medzi skupinou ľudí, ktorí majú v rodine rakovinu prsníka, teda tých, ktorí už sú zaradení medzi ľudí s vyšším rizikom. Medzi takmer 47 000 ženami so sestrami, ktoré mali rakovinu prsníka, zistili výrazné zvýšenie výskytu choroby hlavne u tých, ktoré používajú prostriedky na farbenie a narovnávanie vlasov. Výskum síce neposkytol jasnú odpoveď a podľa vedcov je to určite téma, ktorou sa musia podrobne zaoberať.

Súvisí to aj s rasou

Vedci vytvorili aj špecifický dotazník, kde mohli ženy odlíšiť aj na základe rasy. Prišli na to, že pri afroameričankách, ktoré si farbia vlasy, je riziko zvýšené až o 60 percent. Pokiaľ ide o vyrovnávače vlasov, mdzi rasami to rozlíšené nebolo. Používaním produktu na vyrovnávanie aspoň raz za pár mesiacov sa zvýšila pravdepodobnosť, že sa u účastníka vyvinie rakovina prsíka o 30 percent bez ohľadu na to, akého rasového pôvodu bol.

Foto: unsplash

Štúdia nie je dokončená

Riziko je však v súčasnosti skutočne malé. V tomto prípade žiadna zo žien v štúdii nemala vopred diagnostikovanú rakovinu prsníka, keďže však v databáze mali rodinného príslušníka, ktorý ju mal, riziko vzniku bolo oveľa vyššie ako u bežnej populácie. Zasahuje však do toho aj množstvo iných faktorov a rôzne podskupiny, ktoré sú vystavené väčšiemu a menšiemu riziku v závislosti od hmotnosti, rodinnej anamnézy a veku. Podľa mnohých ľudí by sa štúdia mala brať vo väčšom kontexte.

Ak máte obavy z toho, že by ste mohli mať rakovinu prsníka, určite choďte na vyšetrenie ku svojmu lekárovi. Nespoliehajte sa na to, že to nič nie je a nepodceňujte ani malé hrčky, ktoré nájdete.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: