POZOR! Máte na svojom telefóne nastavené toto? Ak nie, ste ľahkou obeťou podvodníkov

Hyriaková Kristína

Foto: pixnio

Takmer drvivá väčšina z nás má smartfón, v ktorom má uložených množstvo dôležitých informácií. Hoci si možno niekto z vás pomyslí, že je zbytočné byť paranoidný, stále je to lepšie, ako prísť o informácie, ktoré by ste nikdy stratiť nechceli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kreditné karty, osobné informácie, informácie o vašej rodine. To je všetko, čo môžete mať uložené vo svojom telefóne, hoci sa nad tým dopredu vôbec nezamyslíte. Existuje niekoľko tipov, aby ste sa takejto „krádeži“ úspešne vyhli.

Svoj telefón majte zaheslovaný

V dnešnej dobe je už kód úplnou samozrejmosťou, no existujú aj lepšie spôsoby, ako si ochrániť mobil pred prípadnou krádežou informácií. Odtlačok prsta alebo rozpoznávanie podľa tváre je určite tým lepším prípadom, ako svoj mobil ochrániť. Napriek tomu toto platí hlavne v prípade, že by vám vaše zariadenie ukradli.

Foto: unsplash

Ako sa ochrániť pred hackermi?

Nikdy neviete, kto sa do vášho mobilu bude chcieť nabúrať. Stať sa môže čokoľvek a v dnešnej dobe, kedy máme v mobile aplikácie, ktorými platíme účty. Množstvo vecí platíme cez internet banking a riešime to prostredníctvom mobilu. Či už je to lístok na autobus alebo obyčajná knižka, často zadávame detaily nášho účtu bez pomyslenia na to, že by to niekto mohol využiť. Opak je však pravdou.

Foto: unsplash

Prípad ukradnutých údajov

Pozor by si mali dávať hlavne ľudia, ktorí sa často pripájajú na wifi, ktoré nie je zabezpečené. Keď potrebujete niečo núdzovo zistiť a už nemáte mobilné dáta, určite sa vyhnite pozeraniu stavu účtu alebo platenia cez internet. Práve nezabezpečené wifi totižto môže spôsobiť, že vám z účtu môžu zmiznúť všetky vaše úspory. Verte tomu, že v takomto prípade vám banka určite nič nevráti.

Čo na to banka?

Existujú softvéry, ktoré môžu jednoduché heslá veľmi ľahko prelomiť. Práve preto by ste mali veľmi dobre zvážiť, aký kód budete mať do vášho internet bankingu. Vždy platí, že žiadny extrém nie je dobrý. Teda ani jednoduché heslo, ktoré by napadlo každému, no taktiež ani nič príliš komplikované, na čo by ste mohli hneď zabudnúť.

Najlepšia prevencia je opatrnosť

Ako sme už spomínali, dávajte si pozor na prihlasovanie sa do verejných počítačov a internetových sietí. Nikdy neviete, ktorý šikovný hacker sa cez obyčajné prihlásenie dostane priamo „ku vám domov“. Pozor by ste si mali dávať aj na podozrivé emaily, ktoré od vás žiadajú osobné informácie. Nikdy neodpisujte na email od osoby, ktorú nepoznáte. Pozor aj na také, ktoré sa vydávajú za veľké firmy. Ak si nie ste istá, radšej do pobočky zájdite osobne alebo tam zatelefonujte a overte si, prečo od vás dané informácie potrebujú.

Foto: unsplash

Nebezpečené sociálne siete

Je naozaj potrebné, aby ľudia vedeli, aké je vaše telefónne číslo? Dávajte si veľmi veľký pozor, kde ho umiestňujete a taktiež to, kto ho môže vidieť. Zneužiť sa dajú nielen účty, ale aj telefónne čísla. Dajte si pozor aj na zverejňovanie fotografií vašej rodiny a všetkého, o čom si myslíte, že je príliš osobné. Dávajte si pozor na to, čo umiestňujete na sociálne siete a dvakrát si premyslite predtým, než tam niečo zverejníte.

Najnovšie články