POZOR! Odborníci varujú pred používaním čiernej zubnej pasty s aktívnym uhlím. Čo najskôr ju nahraďte klasickou

Gabriela Kinčoková Zdravie

Foto: maxpixel.net

S pojmom aktívne uhlie sa dnes môžete stretnúť na každom rohu. Aktívne uhlie môžete nájsť v rôznych krémoch, make-upoch, maskách na pleť aj v zubných bieliacich pastách. Môžeme povedať, že aktívne uhlie sa stalo populárnym aj vďaka Instagramu, kde ho dnes propaguje prostredníctvom produktov niekoľko stoviek ľudí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by L. Ralph Mellon (@jazzmd) on

Dopyt po zubných pastách, ktoré obsahujú aktívne uhlie je čoraz väčší. Mnoho ľudí sa rozhodne pre kúpu takejto zubnej pasty najmä z dôvodu tvrdenia, že bieli zuby či odstraňuje nečistoty z povrchu zubov lepšie ako bežná pasta. Odborníci však tvrdia, že zubná pasta s aktívnym uhlím nie je nič viac ako len marketingový trik. Dôležité je podotknúť, že práve takáto zubná pasta môže spôsobiť vážne nepríjemnosti ako zubný kaz či zafarbenie zubov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @adios_cancer_adios_carbs on

Štúdia, ktorá sledovala 50 zubných pást s obsahom aktívneho uhlia hovorí, že nenašli dostačujúce vedecké dôkazy na to, aby preukázali prínos takejto zubnej pasty pre zuby. Zubné pasty, ktoré obsahujú aktívne uhlie pokladajú za svoje najväčšie výhody bielenie zubov, detoxikáciu, posilňovanie zubov či zubnej skloviny. Ďalší fakt, na ktorý vedci počas štúdie prišli bol nedostatok fluoridu v zubných pastách.

Fluorid môže byť toxický v prípade, že sa aplikuje v nesprávnych dávkach. Málo fluoridu však môže mať na svedomí tvorbu zubného kazu a remineralizáciu zubov. Zo všetkých 50-tich testovaných zubných pást s obsahom aktívneho uhlia len 8% obsahovalo potrebnú látku – fluorid. Avšak je dôležité poznamenať, že fluorid, ktorý sa v 8% pást nachádzal je zbytočný, pretože aktívne uhlie má vysokú absorpčnú kapacitu. Ďalší problém, ktorý so sebou takéto zubné pasty prinášajú, je vysoká úroveň abrazivity. Vysoká úroveň abrazivity spôsobuje pri pravidelnom používajú poškodenie zubnej skloviny a ďasien.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamie Lee (@misspava) on

Pokiaľ chcete, aby boli vaše zuby krásne biele a hlavne zdravé, vráťte sa späť na používanie pasty, ktorá obsahuje dostatočné množstvo potrebného fluoridu. Zvyšné informácie o tom, ako dosiahnuť krásny biely úsmev vám poskytne váš zubár. Neriskujte zničenie zubov používaním nekvalitných zubných pást.

iflscience.com
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: