POZOR: Tento prípravok máte doma aj vy, môže však spôsobiť najrozšírenejší druh rakoviny

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Už viac ako desať rokov sa rozpráva o tom, či používanie deodorantov a antiperspirantov vedie k rakovine prsníka. Najnovšie štúdtie však hovoria jednoznačne.

Ako uvádza portál Euronews, vo vedeckej komunite sa objavili dve nové štúdie, pričom dôraz sa kládol hlavne na hliník, ktorí sa často používa na zníženie potenia a ktorý môže pôsobiť na niektoré receptory prsníka ako estrogén. Hoci niektoré štúdie v minulosti uviedli, že neexistuje žiadna súvislosť medzi hliníkom v antiperspirantoch a rakovinou prsníka, dve nové publikácie potvrdili toxické účinky a ich karcinogény.

Najrozšírenejšia rakovina na svete

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO je rakovina prsníka najrozšírenejšou rakovinou na svete. Na konci roka 2020 rakovinu prsníka diagnostikovali 7,8 miliónom žien na svete. Nie je to prenosná a ani infekčná choroba, preto dôvody jej vzniku nie sú úplne objasnené. Približne polovica prípadov rakoviny prsníka sa vyvíja u žien, u ktorých nie je žiadny identifikovateľný rizikový faktor. Niektoré faktory zvyšujú jej vznik, napríklad zvyšujúci vek, obezita, škodlivé užívanie alkoholu, rodinnej anamnézy, či fajčenie.

Štúdia tiež poukazuje na to, že nebezpečné látky sa nepoužívajú len v deodorantoch a antiperspirantoch, ale aj v ďalších kozmetických výrobkoch, ako sú napríklad opaľovacie krémy.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: