Do práčky pred praním pridala trošku čierneho korenia a výsledok ju poriadne prekvapil. Toto budete chcieť vyskúšať!


Existuje množstvo návodov, ako si pomocou surovín, ktoré sú bežne dostupné v každej domácnosti, zachovať snehobielu bielizeň i po množstve praní. Čo však robiť, aby bolo i naše farebné prádlo vždy ako nové? Farby časom vyblednú alebo získajú nádych iných odtieňov. Vďaka nasledujúcim trikom sa toho už viac nemusíte báť. Najlepšie na tom je, že budete potrebovať len bežné veci, ktoré máte stále doma. Vyhnete sa tak chémii a ešte aj ušetríte.

takprosto.cc

Určite sa vám aspoň raz v živote prihodila nemilá vec, keď sa pri farebnom praní zamiešali veci a vaša krásna svetlunko ružová košeľa zrazu chytila úplne iný odtieň. Často aj naše najobľúbenejšie farebné kúsky strácajú nádherné sýte farby a my ich môžeme používať už len ako handru. Takýmto situáciám sa ale vďaka nasledujúcim trikom môžete oblúkom vyhnúť. Aj keď vás použitie nasledujúcich surovín možno prekvapí, neváhajte ich pridať do prania a s výsledkom budete zaručene spokojná.

Čierne korenie

takprosto.cc

Všetko, čo musíte urobiť, je pridať jednu lyžičku klasického čierneho korenia do prania. Využiť ho môžete, pokiaľ periete pracím práškom alebo aj gélom. Korenie nasypte do priestoru určeného na oplachovanie, nie k praciemu prášku, ktorý je určený na hlavné pranie. Úlohou čierneho korenia je odstrániť aj tie najmenšie a posledné zvyšky pracieho prostriedku z textilného materiálu. Jeho neúplné odstránenie počas prania je totiž najčastejším dôvodom vyblednutia farieb.

Soľ

takprosto.cc

Ďalšia surovina, ktorá je skvelým pomocníkom nielen v kuchyni, ale i v celej domácnosti. Rovnako ako čierne korenie, i soľ pomáha odstrániť zvyšky pracieho prostriedku alebo mydla, ktoré sa zachytávajú na jednotlivých vláknach oblečenia. Využijete ju aj na ochranu farieb nového oblečenia, ktoré ste si práve kúpili. Pred jeho prvým praním by ste mali pridať soľ do studenej vody, v ktorej následne oblečenie namáčate asi na pol hodinu.

Ocot

takprosto.cc

Ocot je považovaný za jednu z univerzálnych surovín v domácnosti. Pomôže i pri udržaní plnej farebnosti vášho oblečenia. Okrem toho pôsobí aj ako prírodná aviváž a pohlcuje prípadné nepríjemné pachy noseného oblečenia. Zaručene odstráni zvyšky pracieho prostriedku z oblečenia a vaša bielizeň si zachová farbu i po mnohých praniach.

Pridajte šálku octu do prania a ten si už s oblečením poradí. Ak budete cítiť ocot na oblečení aj po vypraní, nemajte obavy. Posledné pachové stopy octu sa z bielizne vyparia po jeho úplnom vyschnutí.

Citrónová šťava

takprosto.cc

Pomôcť si môžete aj „tekutým citrónom“ kúpeným v obchode. Kyselina citrónová pohltí aj pach octu, zároveň prádlo krásne rozvonia. Samozrejme si vďaka nemu zachováte plnohodnotné farby oblečenia.

Káva

takprosto.cc

Pokiaľ ide o čierne oblečenie, skúste staviť na prírodnú silu kávy či čierneho čaju. Tie vám zaručia, že čierna bude ozaj čiernou a s odtieňmi sivej sa tak môžete rozlúčiť.

Uvarte dve šálky silnej čiernej kávy alebo čierneho čaju a následne ich pridajte priamo do bubna k šatám, ktoré sa chystáte prať. Uistite sa ale, že máte v práčke len čierne prádlo. V opačnom prípade by ste textil iných farieb znova prať.

Pracia pasta na farebné škvrny

takprosto.cc

Pokiaľ ste nedopatrením nechali bielu vec vyprať s farebným oblečením, čo malo za výsledok nepekné fľaky, nezúfajte. Vytvorte si účinnú praciu pastu, ktorá vám pomôže škvrnu odstrániť.

Zmiešajte kyselinu citrónovú, zemiakový škrob a nastrúhané mydlo – zo všetkého po jednej polievkovej lyžici. Všetko zmiešajte v malom množstve vody a pridajte lyžičku soli. Poriadne ingrediencie zmiešajte a vytvorte hustú pastu, ktorú naneste na fľak. Nechajte pôsobiť 12 hodín a potom oblečenie jednoducho vyperte.

takprosto.cc

Veríme, že vám tieto jednoduché návody za pomoci bežných surovín z domácnosti pomôžu zachovať krásne farby vášho oblečenia.

Pozri aj: Na pracie prostriedky som vždy míňala veľa peňazí. Teraz už viem, že na efektívne pranie mi postačia aj 4 produkty, ktoré nájdem v kuchyni

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov