Pri výchove vďaka nemu nič nepokazíte. Psychológovia odhalili 3-minútové pravidlo, ktoré by mal poznať každý rodič

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

3 minúty denne môžu byť pri výchove rozhodujúce. Koľko času so svojimi deťmi trávite po práci. Väčšinou im asi 30 minút chystáme večeru, hodinu venujeme na domáce úlohy a 15 minút na čítanie rozprávky na dobrú noc. Psychológovia prišli s novým tvrdením, ktoré bude zaujímať všetkých rodičov.

Pravidlo 3 minút – ako ho aplikovať pri výchove?

Foto: pixabay

Základ tohto pravidla je, že svoje dieťa musíte vidieť každý deň aspoň na chvíľu. Aj keď to bude len krátky 5 minútový rozhovor. Myslí sa tým po dobe, keď ste ho dlhšie nevideli, pretože ste boli napríklad v práci.

Okrem toho je veľmi dôležité fyzicky sa znížiť na úroveň vášho dieťaťa tak, aby sa vám stretli oči a tri minúty s ním viesť konverzáciu o tom, čo robilo, keď ste boli preč. Samozrejme by nemali chýbať objatia a nežné dotyky. Toto pravidlo by ste mali aplikovať napríklad vtedy, keď svoje dieťa vyzdvihujete v škole alebo sa s ním vítate po príchode z práce.

Prečo je 3 minútové pravidlo dôležité?

Psychológovia sa zhodujú v tom, že počas prvých troch minút je malé dieťa schopné povedať všetko, čo si zapamätalo. Pomáha vytvárať harmonický vzťah medzi rodičom a dieťaťom a preto je v budúcnosti komunikácia s ratolesťou oveľa jednoduchšia. Zamedzíte tak aj strachu, ktorý občas deti majú, keď sa boja vám povedať, čo urobili zlé alebo nesprávne.

Dieťa si taktiež pripomína rôzne zážitky, ktoré sa mu lepšie vryjú do pamäte a môže tak mať v budúcnosti krásne spomienky na škôlku alebo prázdniny u starých rodičov. Taktiež nehrozí, že by vás dieťa nepočulo alebo nepočúvalo, kvôli iným veciam, ktoré by ho rozptyľovali, ak by ste naň hovorili napríklad z inej miestnosti.

Pravidlo troch minút však neznamená, že dieťaťu budete venovať len tri minúty. Samozrejme, musíte mu venovať viac času a venovať sa mu toľko, koľko je potrebné. Tieto tri minúty by ste však ako rodič mali dobre odkontrolovať, pretože ak všetko urobíte správne, môže to byť kľúčové.

Psychológovia ďalej odporúčajú:

  • Foto: pixabay

    Strávte nejaký čas so svojím dieťaťom každý deň. Majte spoločné záujmy.

  • Dajte deťom najavo, že ich aktívne počúvate.
  • Nepredstierajte falošné vzrušenie z niečoho, čo sa vašemu dieťaťu podarilo spraviť.
  • V budúcich rozhovoroch im dajte pocítiť, že si pamätáte to, čo vám hovorili.
  • Vyhýbajte sa dlhému vysvetľovaniu a argumentom. Radšej mu dajte najavo, že rozumiete tomu, že s vami nesúhlasí.

Pozri aj: TEST: Tibetský 3-otázkový test osobnosti vám prezradí, kým v skutočnosti ste

Lucia M., brightside.me

Najnovšie články