Ak si zapínate klimatizáciu okamžite po naštartovaní auta, hneď s tým prestaňte! Môže to mať katastrofálny dopad na vaše zdravie

katka Zdravie

Dnes si už auto bez klimatizácie pomaly ani nevieme predstaviť. Hneď, ako naštartujeme, zapíname klímu a modlíme sa, aby začala pôsobiť čo najskôr. Pravda je, že je to jedna z najväčších chýb, aké v lete robíme. Ohrozujeme tým nie len naše zdravie, ale aj zdravie našich blízkych. 

Pokiaľ nemáte súkromnú garáž, alebo vlastný dvor, kde môžete auto v letných mesiacoch nechať pokojne odparkované s otvorenými oknami, je pre vás táto výstraha dvojnásobná. V odstavenom aute so zatvorenými oknami, ktoré je celý deň v tieni, sa za jeden deň môže nahromadiť 400 až 800 mg benzénu. Ak parkujete na slnku pri teplote vyššej ako 16°C, hodnoty nazhromaždeného benzénu môžu dosiahnuť až 2000-4000 mg, čo je 40-krát viac, ako sú prípustné hodnoty.

Nebezpečenstvo zapnutia klímy okamžite po naštartovaní

Ak si sadneme do auta a hneď zapíname klímu, nechávame okná zatvorené, aby sme cítili jej účinky. Spustením klimatizácie sa všetok nahromadený benzén rozprúdi vo vnútri auta. Vzduch zostane nevyvetraný a nahromadený benzén putuje rovno do našich dýchacích ciest. Táto látka v našom tele poškodzuje obličky, pečeň a kosti a pre telo nie je jednoduché vylúčiť ju. Je karcinogénna a spôsobuje rakovinu.


Zdravotné riziká

Áno, všetci sa niekam ponáhľame, ale toto riziko naozaj nestojí za 2-3 minúty navyše. Vždy, keď odomknete auto, pootvárajte si okná a poriadne ho vyvetrajte. V žiadnom prípade si nesadnite dovnútra, ak cítite pach zohriatych plastov.

Vyhnite sa okamžitému zapínaniu klímy aj po naštartovaní. Skúste to chvíľku vydržať pri otvorenom okne, pretože klimatizácia začne automaticky vháňať do vnútorného priestoru auta všetky škodlivé a karcinogéne látky, ktoré sa v ňom v dôsledku tepla nahromadili.

Vytvorte si skrátka zvyk. Auto pred akoukoľvek dlhou cestou poriadne vyvetrajte a klímu zapnite až po pár kilometroch jazdy.

(Katka), takprosto.cc

0
Komentovať (0)