Pred mesiacom boli na tom najhoršie, teraz nastal obrat. Táto krajina je na najlepšej ceste poraziť koronavírus

TASR Ešte viac

FOTO TASR - Ján Krošlák

Cieľom Portugalska je mať v lete zaočkovaných 70 percent svojich obyvateľov, oznámila v pondelok ministerka zdravotníctva Marta Temidová.

Ministerka informovala o cieľoch vlády na tlačovej konferencii v čase, keď sa počty nových prípadov nákazy v krajine výrazne znižujú – ešte v januári malo pritom Portugalsko najvyššiu mieru nákazy na svete, pripomenula tlačová agentúra AFP. Zatiaľ dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu okolo 294.000 ľudí a dve dávky vpichli 106.000 ľuďom.

Kedy budú mať kolektívnu imunitu?

Koordinátor národného programu očkovania Henrique Gouveia e Melo povedal, že kolektívna imunita “by sa mala dosiahnuť v auguste alebo začiatkom septembra”, ak “sa potvrdia predpovede o dostupnosti vakcín”. Program očkovania by sa mal zrýchliť “od druhého kvartálu a dosiahnuť 100.000 vakcín za deň”, v porovnaní so súčasným priemerom 22.000 vakcín, spresnil koordinátor.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Po niekoľkých týždňoch, keď krajina zaznamenávala najvyšší počet prípadov infekcie vo vzťahu k svojmu obyvateľstvu, hlásilo Portugalsko minulý týždeň najvýraznejší pokles – nových prípadov ubudlo až o 51 percent na 2100 denne. Zdravotnícke úrady v pondelok oznámili, že krajina, ktorá sa od polovice januára nachádza v lockdowne, zaznamenala za posledných 24 hodín 61 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 549 nových prípadov nákazy, teda najnižší počet nových infekcií od začiatku októbra.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: