Prehľadný kalendár sadeníc na rok 2019: Záhradkárov sme sa opýtali, kedy je najlepší čas na sedenie paradajok a uhoriek

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Jar sa začala, čo znamená, že začala aj nová záhradkárska sezóna. Pre skúsených záhradkárov nie je žiadnym tajomstvom, že táto práca si vyžaduje veľa fyzickej aj psychickej námahy. Sadíte na svojej záhradke alebo chatke zeleninku pre vlastnú potrebu a chcete, aby bola čo najkrajšia? Potom sa poďte pozrieť, kedy je ten najvhodnejší čas na výsadbu.

Foto: pixabay

Na to, aby naša úroda bola čo najkrajšia a najbohatšia treba nielen tvrdo pracovať, ale sem tam sa inšpirovať a nechať si poradiť. My sme sa inšpirovali odborníkmi a tak vám prinášame niekoľko tipov pre pestovanie rastlín a zeleniny v tomto roku.

Paradajky

Foto: pixabay

Semená paradajok sa vysievajú v škatuliach na okenný parapet a po vykuknutí prvého lístku sa prikryjú skleným pohárom, alebo sa presadia do skleníka. Je to jeden z najlepších a najosvedčenejších spôsobov ako dopestovať krásne paradajky pod holým nebom. Sadenice sa za pomoci tohto postupu stanú silnejšie. Siať semená paradajok by ste mali v roku 2019 počas týchto dní.

Apríl: 6.4., 7.4., 8.4., 11.4., a ďalší vhodný čas na sadenie paradajok v apríli je až na konci, teda 29.4. a 30.4. Stihnete to však ešte aj v prvé májové dni, najlepšie do 10.5. Posledný termín by mal byť však koniec apríla. Na konci mája už by ste mali mať prvé plody.


Paprika

Foto: pixabay

Ak chcete získať zdravé a silné papriky, treba venovať pozornosť a čas príprave pôdy. Budete deliť 3 druhy pôdy v pomere 4:2:1. Podľa veľkosti črepníka si zmiešame 4 diely rašeliny, 2 diely obyčajnej pôdy a 1 diel humusu. Prikryť môžeme pilinami. Hotovej zmesi pomôžete, ak do nej primiešate ešte lyžicu piesku a lyžicu dreveného popola. Pred výsadbou paprík musí mať pôda dostatok manganistanu draselného, pretože ju môžete pár dní pred sadením zalievať takýmto roztokom. Je nevyhnutný pre dekontamináciu pôdy. Najvhodnejšie dni na sadenie semien papriky sú v tomto roku:

Apríl: 15.4., 16.4., 17.4., 18.4., 19.4., 20.4., 21.4., 22.4, potom až o dva dni, teda 25.4., 26.4. a posledný vhodný aprílový deň je 27.4.


Uhorky

Foto: pixabay

Pre uhorky je správny čas sadenia nesmierne dôležitý, ak majú byť prirodzene veľké a chutné. Podľa skúsených záhradkárov sú najlepšie plody z takých uhorkových semien, ktoré predtým rok alebo dva stáli. Každopádne by ste uhorky v tomto roku mali sadiť v týchto dňoch:

Apríl: 1.4., 2.4., 3.4., 6.4., 7.4., 8.4. a ak to dovtedy nestihnete, počkajte si až do 30.4. Sadiť ich však môžete najneskôr do začiatku mája, takže pokojne aj celý apríl.


Kapusta

Foto: pixabay

Skoré odrody kapusty dozrievajú po 70 až 90 dňoch, tie bežné neskoršie po 120 až 130 dňoch. Po zasiatí semena kapusty treba nádobu alebo črepník udržiavať aspoň pri teplote 20 stupňov. Akonáhle začnú semená klíčiť, treba teplotu znížiť na 10 stupňov. Pýtate sa prečo? Táto metóda pomáha rastline vytvárať si husté a dlhé korene, vďaka ktorým je aj samotný plod chutnejší a krajší. Najpriaznivejšie dni na siatie kapusty sú v roku 2017 tieto:

Apríl: 1.4., 2.4., 3.4., potom až 6.4., 7.4., 8.4., a 11.4., a 29.4. až napokon 30.4. V máji sa poponáhľajte a začnite so sadením kapusty hneď, ako sa bude dať. Čím skôr ju zasadíte, tým lepšie sa jej bude dariť a tým krajšia úroda bude.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: