Prezidentka chce vyrábať vakcíny na Slovensku. Dôležité je, aby krajina splnila túto vec

TASR , Kristína Hagarová Ešte viac

FOTO TASR - Martin Baumann

Prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky (V4) si na stretnutí v Poľsku pripomenuli 30 rokov od podpísania spoločnej deklarácie. Základné ciele i poslanie našich predchodcov, ktoré spočívali v podpore slobody a demokracie a znovuzjednotenia Európy, sa podarilo dosiahnuť, povedala po skončení dvojdňového samitu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Zároveň skonštatovala, že dôvod spolupracovať má V4 aj naďalej, lebo “veľakrát čelíme podobným problémom”. Podľa Čaputovej všetky krajiny V4 preferujú charakter spolupráce, ktorá bude založená na spoločných záujmoch a hodnotách. Prezidenti na samite v prezidentskej rezidencii na Helskom polostrove diskutovali o boji s ochorením COVID-19, obnove ekonomík po pandémii či energetickej bezpečnosti v kontexte ochrany klímy.

Stretli sa v Poľsku

V súvislosti s bojom proti pandémii Čaputová uviedla, že sa ukázali slabé stránky v oblasti zdravotníctva a školstva, čo znamenalo v krajinách V4 aj prepad ekonomiky. “Práve preto sme sa rozprávali, aké vízie a reakcie na túto krízu naše štáty zvolia,” povedala Čaputová na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentmi Česka, Poľska a Maďarska Milošom Zemanom, Andrzejom Dudom a Jánosom Áderom. Predmetom diskusií bola aj otázka zabezpečenia dostatku vakcín.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Všetci sa snažia zabezpečiť vakcíny

“Každá krajina sa pokúša zabezpečiť vakcíny, ktoré spĺňajú predovšetkým vedecké a medicínske kritériá,” povedala Čaputová. Skonštatovala, že v súčasnosti pozorujeme problémy s včasnou dodávkou vakcín, čo podľa nej vedie k náhradným stratégiám. V tejto súvislosti spomenula, že Slovensko má záujem vyrábať vakcíny, ktoré sú už vyvinuté, aj na svojom území. Svojich kolegov na samite informovala o prioritách, ktoré Slovensko v rámci európskeho fondu obnovy plánuje realizovať.

Ďalej uviedla, že s partnermi si na stretnutí vymenili “informácie ohľadom plánovaných krokov k dosiahnutiu klimatických cieľov”, čo bolo podľa jej slov “veľmi inšpiratívne”. Prezidentka zároveň informovala o tom, čo Slovensko plánuje urobiť na ceste k dosiahnutiu klimatickej neutrality, ku ktorej sa všetky krajiny EÚ vrátane V4 zaviazali.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Informovala aj na sociálnej sieti

Prezidentka zároveň na sociálnej sieti informovala o ďalšom priebehu výroby vakcín na Slovensku. Predchádza tomu množstvo práce, no podľa nej je nevyhnutné na tom pracovať. “Telefonovala som s európskym komisárom pre vnútorný trh v súvislosti s výrobou vakcín na Slovensku. Komisár Breton má totiž v agende aj úlohu pomôcť s navýšením výrobných kapacít v Európe.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Informovala som ho, že máme záujem pracovať na vakcinačnej sebestačnosti. Privítal informáciu o tom, že máme na Slovensku dostupné výrobné kapacity a Európska komisia môže pomôcť s ich využitím. Poprosila som preto ministra zdravotníctva, aby jeho ministerstvo poskytlo komisárovi viac detailov. Pýtala som sa aj na možnosti Komisie finančne pomôcť s potrebnou modernizáciou našich laboratórií. Potvrdil, že sú na to dostupné zdroje, o ktoré si môžeme žiadať.

Foto TASR – Michal Svítok

O týchto možnostiach pomoci od Európskej komisie som informovala aj premiéra, ktorý sa taktiež venuje téme výroby vakcín a vláda ich môže použiť. Považujem za potrebné využiť všetky naše kapacity a úsilie každého z nás na dosiahnutie tohto dôležitého spoločného cieľa.”

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: