Pri depresii sa zo sveta strácajú farby. 10 zaujímavých faktov o ľudskej psychike, ktoré pravdepodobne nenájdete v žiadnej učebnici

Michal Blaško Ešte viac

Foto: Mahmoudreza Shirinsokhan / Flickr

Ľudská myseľ je naozaj plná prekvapení. Vedci sa snažia neustále odhaľovať nové a nové veci a vždy prídu s niečím, čo všetkých dokáže šokovať a prekvapiť. Napríklad, vedeli ste o tom, že viac ako polovicu všetkých našich rozhovorov tvorí klebetenie? Alebo že ak sa neviete rozhodnúť, stačí, ak budete uvažovať v cudzom jazyku? No vidíte, toto a omnoho viac sú zaujímavé fakty, ktoré pravdepodobne nenájdete v žiadnej učebnici.

#1 Ľudia s vysokým IQ nemajú mnoho priateľov

Alebo, jednoducho povedané, čím múdrejší ste, tým menej priateľov máte. Nie, nie je to kvôli tomu, že by ľudia už boli unavení z počúvania vašich „múdrostí“. Vedci tvrdia, že je to hlavne preto, pretože váš mozog je zaujatý riešením vážnych problémov a komunikáciu pokladá za stratu času. No aj napriek tomu by sme nemali zabúdať na to, že aj priateľstvá sú v našom živote veľmi dôležité a potrebné.

#2 Pri depresii sa zo sveta strácajú farby

Ľudia trpiaci depresiou často hovoria, že sa im zdá, akoby svet stratil všetky farby. Nie, nie je to len lacná metafora, v skutočnosti to je lekársky fakt. Počas depresie sa sietnica stáva menej citlivou na kontrastné farby a ľudia tak vidia farby horšie – presne, akoby sa strácali či bledli. Rovnako to funguje aj opačným smerom: ak ste obklopený šedými a málo farebnými odtieňmi, ste skôr náchylnejší k depresii či melanchólii.

pexels.com

#3 Pokiaľ budete o svojich plánoch až priveľa rozprávať, nikdy sa neuskutočnia

Ak sa rozhodnete, že začnete niečo nové (napríklad ranný beh alebo sa chcete naučiť nový jazyk či podobne), nerozprávajte o svojich plánoch veľmi veľa, pretože je vedecky dokázané, že v takýchto prípadoch to nikdy neuskutočníte. Keď o tom  totiž začnete hovoriť, váš mozog príjme túto úlohu za „splnenú“ a potom je veľmi ťažké ho presvedčiť o opaku. Takže ak si chcete naozaj splniť všetky ciele, pracujte na nich v tichosti.


Ďalších sedem faktov nájdete TU.


 

2
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: