Pri drevenom plote som si vždy chcela zasadiť popínavé ruže. Jedného dňa som prišla domov a čakalo tam takéto prekvapenie od môjho šikovného manžela!

Monizz Návody

Drevený plot, ktorý sme mali v záhrade, sa mi už dlho zdal príliš fádny. Pod ním sme mali kúsok miesta, kam som si vždy túžila zasadiť popínavé ruže. Nechcela som však, aby bol nimi obrastený celý plot, no nevedela som, ako to zariadiť. Jedného dňa som prišla domov a čakalo ma tam prekvapenie.

hometalk.com

Manžel mi zhotovil záhradnú mrežu, po ktorej sa mi dnes už začínajú ťahať ružičky. Podľa jeho slov mu to trvalo dve hodiny aj s nákupom materiálu. Vyrobiť si takúto mrežu je veľmi jednoduché a zvládne to aj ten, kto ku kutilom vôbec nepatrí. Pozrite sa, ako vznikala naša mreža.

Ako prvé manžel nakúpil latky z cédrového dreva. To je odolné voči hnilobe, takže bez poškodenia vydrží aj dažde, sneh či mráz. Nesplesnivie a nesprašivie. Na výsadbu popínavých rastlín či viniča je cédrové drevo naozaj ideálne.

hometalk.com

Na takúto mrežu manžel kúpil 10 cédrových latiek. Ešte v záhradkárskych potrebách ich dal obrúsiť, aby na nich neboli triesky a dalo sa s nimi dobre pracovať. Keďže dosky boli široké, manžel ich nechal všetky rozrezať na polovicu po dĺžke. Tak dostal dvojnásobok cédrových latiek za polovičnú cenu.

hometalk.com

Doma si spravil približný plán, ako by mala mreža vyzerať a podľa neho latka skladal a klincami pribíjal k sebe.

hometalk.com

Vznikla táto krásna a jednoduchá mreža, vhodná na akokoľvek ťažké listy rastlín.

hometalk.com

Inšpirujte sa

Mreže na plot alebo do záhrady môžu vyzerať rôzne. Niektoré sú zapichovacie a poslúžia podobne ako mreža vyššie. Iné zasa stoja, čiže ich môžete postaviť kdekoľvek do záhrady a pod ne dať väčší kvetináč. Existujú aj mreže, ktoré majú rôzne geometrické tvary. Najobľúbenejšie sú kužele, pretože pôsobia okrasne a zároveň plnia praktickú funkciu. Čo však platí pri každom druhu záhradnej mreže je fakt, že vyrobiť si ju dokáže naozaj každý. Prinajmenšom v podobne jednoduchej verzii, akú sme uviedli v návode. Veď posúďte sami.

pinterest.com

Pôsobivá vie byť aj jednoduchá mreža vyrobená len z obyčajného dreveného rámu vyplneného plotovým pletivom. Keď zarastie, splní svoj účel do bodky.

pinterest.com

Pre lenivcov existuje aj nápad vyrobiť mrežu zo starých dverí. Stačí vybiť sklá, drevo ošmirgľovať a natrieť a upevniť do pôdy. Zázrak je na svete a ešte aký čarovný!

pinterest.com
pinterest.com
pinterest.com

Aj tieto mreže sú príkladom toho, ako sa dá využiť minimalizmus v exteriéri. Jednoduché rámy upevnené priamo na drevený plot nebolo treba ani ničím vypĺňať. Rastlinky si našli cestu aj bez opory medzivýplne.

pinterest.com

Stojaté črepníkové mreže vynikajúco poslúžia ak pestujete napríklad paradajky. Ak ich chcete využiť na kvety, potom si na ne malé črepníky môžete povešať, kým vám celkom neobrastú odspodu.

pinterest.com

Spomínané kužele sú trochu náročnejšie na výrobu a vyžadujú si presnosť a zručnosť, no dobrý majster sa popasuje aj s nimi.

pinterest.com
pinterest.com

Využiť prírodný materiál je dnes nielen moderné, ale aj veľmi ekologické. Ak máte veľa podobných konárikov, napríklad z čerešňového dreva, pokojne nimi môžete vyplniť mrežu a ušetriť tak peniaze za medzivýplň. Užších škár sa báť netreba. Rastlinky si svoju cestu nájdu.

pinterest.com

Inšpirovali ste sa na výrobu záhradnej mreže aj vy? Dajte nám vedieť, ktoré z príkladov by ste si do vašej záhradky pokojne dali aj vy. My sme rozhodne za tú poslednú!

Pozri aj: 6 tajomstiev, o ktorých vám muži nikdy nepovedia

zdroj: babskeveci.sk (M), hometalk.com

0
Komentovať (0)