Pripálený hrniec či mastnotu na digestore som vyčistila za okamih. Skvelé tipy, ktoré udržia kuchyňu žiarivo čistú!


Poriadna gazdiná si na čistotu v domácnosti určite potrpí. Svoje príbytky chceme udržiavať čisté, no najmä v kuchyni sa často nevyhneme pripáleninám, usadeninám alebo mastnote na ťažko prístupných miestach. Vďaka nasledujúcim trikom vám nič z toho viac nebude robiť vrásky. Šmahom ruky odstránite aj tú najzažratejšiu špinu a pripálený hrniec už viac neskončí v koši.

Načo neúspešne bojovať so špinou, ktorú sa nám nedarí odstrániť? Zabudnite na drahé prostriedky z obchodov, ktoré sú navyše plné „chémie“. Vďaka nasledujúcim tipom vám odteraz upratovanie pôjde od ruky a vaša kuchyňa bude skutočne žiariť ako z katalógu.

Ochranná mriežka alebo filter z digestora je jedným z najväčších problémov. Výpary z jedál sa zrážajú na jej povrchu a lepkavá špina sa čistí veľmi náročne. Vďaka tomuto návodu to zvládnete bez veľkej námahy za 15 minút. Odmontujte mriežku z digestora, vložte ju do väčšieho hrnca a na jeden liter vody pridajte 4 polievkové lyžice soli a 3 čajové lyžičky kyseliny citrónovej. Nechajte mriežku vyvariť v roztoku a následne ju klasicky umyte.

takprosto.cc

S pripáleným dnom na hrnci alebo panvici si najlepšie pomôžete aktívnym uhlím. Prášok nasypte na dno hrnca a po 20 minútach ho zalejte trochou studenej vody. Nechajte pôsobiť približne pol hodinu a následne hrniec klasicky umyte. Špiny sa zbavíte ako po masle.

flickr.com

V prípade, že sa vám podarí pripáliť zvyšky jedla na element, ktorý sa bežne zahrieva, túto priškvarenú nečistotu odstránite pomocou jedlej sódy. Na vlhkú handričku naneste jedlú sódu a miesto vyšúchajte. Sódu môžete nechať aj chvíľu pôsobiť a potom ju zotrite.

takprosto.cc

Problémy s nepríjemným pachom v chladničke vyriešite zmesou vody a octu v pomere 1:1. Handričkou alebo hubkou chladničku poriadne vyčisťte a nechajte chvíľu vyvetrať. Ak je zápach extrémne silný, použite amoniak. V tomto prípade nechajte chladničku otvorenú celý deň.

commons.wikimedia.org

Zmiešajte 4 lyžice bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. To všetko rozmiešajte v 4 litroch vody. Zmes je skvelým prípravkom na čistenie kuchynských dlaždíc, ktoré sú často ofŕkané najmä v blízkosti sporáka.

pixabay.com

Ak máte znečistené dvierka na kuchynskej linke, mastnotu odstránite zmiešaním oleja a jedlej sódy. Vytvorte hustú zmes zmiešaním týchto dvoch ingrediencií v rovnakom pomere a naneste ju handričkou na potrebné plochy. Nechajte 30 minút pôsobiť a potom čistiacu zmes odstráňte vlhkou handričkou a na záver do sucha vytrite.

flickr.com

Čistenie mixéra je často veľmi náročné. Zjednodušte si celé umývanie tým, že po mixovaní do mixéra nalejte trochu vody a zopár kvapiek čistiaceho prostriedku na riad. Mixér zapnite na 15 až 20 sekúnd a potom ho jednoducho vodou vypláchnite.

commons.wikimedia.org

Ak ste na mlynčeku, ktorý používate na kávu zomleli napríklad koreniny a ich arómy sa teraz neviete zbaviť, nezúfajte. Zomeľte v ňom hrsť nevarenej ryže a je po probléme.

pixabay.com

Kôš najlepšie vyčistíte zmesou ľadovej vody a octu. Takto sa zbavíte aj nepríjemného zápachu. Stačí že zmiešate rovnaké množstvo octu a vody s ľadom a kôš touto kvapalinou vyčistíte. Nechajte ešte chvíľu pôsobiť a keď sa ľad rozpustí, kôš opláchnite pod tečúcou vodou.

flickr.com

Čistenie strúhadla po syroch môže byť niekedy náročné. Prácu si zjednodušíte pomocou štetca, ktorého tvrdé štetiny ľahko odstránia zvyšky akéhokoľvek druhu syra.

flickr.com

Káva alebo silný čaj môžu na bielom riade zanechať nepekné usadeniny. Tejto zažltnutej alebo hnedastej vrstvy sa zbavíte zmesou octu a soli. Zmiešajte ich v pomere 1:1, riad nimi vyšúchajte a nechajte zmes pôsobiť asi pol hodinu. Potom odstráňte zvyšky zmesi a riad klasicky umyte.

pixabay.com

Máte podobné tipy, ktoré by sa mohli hodiť do kuchyne? Neváhajte sa o ne s nami podeliť v komentároch.

Pozri aj: TEST: Vyberte si jednu runu a zistite o sebe viac! Magické symboly vám prezradia niečo, čo ste doteraz ani len netušili

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

 

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov