Príznaky, ktoré by ste nemali podceňovať. Keby som toto vedela skôr, určite s dieťaťom utekám do nemocnice

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: flickr (Edd Grant)/pixabay

Existuje niekoľko vecí, ktoré by žiaden rodič nemal podceniť. Nie je dobré, keď panikárite pri každej maličkosti, no čo sa týka malých detí, je potrebné, aby ste boli obozretní a nič nenechali na náhodu. Lepšie sa vrátiť domov z nemocnice len z antibiotikami, akoby malo mať dieťa fatálne následky.

Hoci vám niektoré z daných vecí možno prídu banálne, vždy je lepšie matkám pripomenúť, kedy by mali zvýšiť pozornosť.

Vyrážky, ktoré sa šíria

Obyčajná vyrážka môže byť len mierna alergická reakcia na jedlo alebo potničky, no môže to byť aj niečo vážnejšie. Ak sa však vyrážka šíri, svrbí a máte pocit, že to stále vyzerá horšie, okamžite vyhľadajte lekára.

Foto: pixabay

Popáleniny

Pre malé dieťa môžu popáleniny znamenať skutočne veľké problémy. Je jasné, že je rozdiel v tom, keď sa dieťa obarí horúcou vodou ako keď len položí prst na žehličku. V každom prípade by ste si mali určite všímať to, ako daná popálenina reaguje. Ak sa vám však zdá, že telo vášho dieťaťa veľmi opúcha a všade sa tvoria nepríjemné pľuzgieriky, vyhľadajte lekára.

Pretrvávajúce hnačky

Hnačka u detí môže mať rôzne príčiny. Môže to byť vírus, reakcia na potraviny, ale napríklad aj stres (v prípade, že vaše dieťa už chodí do školy). Ak však hnačka pretrváva a vaše dieťa sa stále cíti slabé a unavené, mali by ste zájsť na vyšetrenia a v každom prípade dodržiavať pitný režim. Hnačka organizmus dieťaťa veľmi odvodňuje a je potrebné, aby telo zostalo hydratované.

Foto: needpix.com

Bolesť v ušiach

Mnohí ľudia vám vedia povedať, že bolesť v ušiach a bolesť zubov je jedna z najhorších. Deti to znášajú ešte horšie, no nevedia presne popísať, čo ho skutočne bolí. Veľmi často sa stáva, že nejde o infekciu, ako sa mnohí ľudia mylne domnievajú. Dieťa si nemusí nevyhnutne pamätať, že si to svojho ucha niečo strčilo.

Pískací zvuk pri dýchaní

Akýkoľvek zvláštny zvuk počas dýchania by ste mali určite konzultovať s vaším lekárom. Pískanie a dýchavičnosť určite nie je nič, čo by ste chceli u svojho dieťaťa počuť, takže to jednoznačne nepodceňujte.

Foto: flickr

Horúčka

Vec, ktorú matky podceňujú asi najčastejšie, je práve vysoká teplota. Zvýšenú pozornosť by ste mali brať hlavne v prípade, že má vaše dieťa menej ako tri mesiace. Vtedy je vysoká teplota naozaj nebezpečná. Horúčka môže byť príkladom čohokoľvek, od zápalu močového mechúra až po meningitídu. Problémom je taktiež aj horúčka, ktorá trvá viac ako päť dní. To je jasný znak, že niečo nie je v poriadku.

„Vo veľa prípadoch sa stáva, že mamičky podcenia teploty a prídu do nemocnice neskoro, už keď je dieťatko dehydrované z teplôt a je až septické, teda má veľkú infekciu v tele, ktorá je až v krvi… Je potrebné dávať pozor, pretože v tých horších prípadoch sú teploty aj pri spustenej rakovine,“ tvrdí lekárka Mária A.

Je dôležité, aby mamičky pri všetkom zbytočne nepanikárili, no na druhej strane je dobré byť informovaný o rizikách, ktoré dieťaťu hrozia.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: