Prvá veľká predpoveď meteorológov na zimu 2021/2022: Z tohto však ľudia príliš nadšení nie sú

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

O tom, aká bude zima počas daného roka sa začne hovoriť vždy na začiatku septembra. Hoci predpovede sú väčšinou len odhadom a len málokto vie povedať, ako to v skutočnosti bude, ľudí to aj tak zaujíma.

Ako uvádza portál Imeteo, meteorológovia zo služby AccuWeather pravidelne uverejňujú dlhodobé predpovede na každé ročné obdobie, a to v Amerike aj v Európe. Tento raz zverejili prognózu pre zimnú sezónu 2021/2022 v Európe. Zdá sa, že tohtoročnú zimu bude podľa nich ovplyvňovať polárny vír a fenomén La Nina. Tá do južnej Európy a Stredomoria prinesie búrlivé a zrážkovo nadnormálne počasie, ktoré sa najviac prejaví v Španielsku a južnom Francúzsku.

Intenzívne zrážky

Búrky môžu byť spojené aj násilnými javmi počasia ako napríklad silné a ničivé nárazy vetra, veľmi intenzívne dažde a následne hrozia aj rozsiahle povodne. Tie čakajú podľa portálu aj Taliansko a balkánske štáty. Na druhej strane Portugalsko a juhozápadné Španielsko čaká pokojné počasie, čo je dobrá správa pre niektoré plodiny, ako sú napríklad hrozno, pomaranče a olivy.

Foto: archív TASR- Jakub Kotian

 

Teploty by mali byť na juhu Európy priemerné, niekde dokonca mierne nadpriemerné. Severná a západná Európa môže očakávať suchšiu zimu, s menším výskytom zrážkových a snehových udalostí, ale to neznamená, že sa tu zrážky neobjavia, len ich bude v priemere o niečo menej. Avšak, táto zima by nemala byť extrémne suchá. Teploty v severnej a západnej Európe budú normálne až podnormálne.

Ako to bude na Slovensku?

Zima na Slovensku by mala byť podľa predpovede Accuweather mierne pod normálom. To znamená, že teploty by v zime mali byť o niečo nižšie a zima by mala byť chladnejšia, ako je dlhodobý normál. Okrem toho, ak sa zrážkové pole z Balkánu dostane do oblasti Európy, kde bude množstvo studeného vzduchu, povedie to k výraznejším zrážkam, ktoré môžu byť kvapalné alebo snehové vo veľkej časti vnútrozemia východnej Európy.

FOTO TASR – Oliver Ondráš

Ak predpoveď vyjde, Slovensko by sa dočkalo o niečo väčšej snehovej nádielky. Meteorológovia však varujú pred výskytom ľadových búrok s nebezpečnými prejavmi počasia. Samozrejme, ešte je stále príliš skoro na to, aby bolo jasné či sa prognóza vyplní.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
3
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: