Toto je prvé unikátne dieťa, ktoré sa narodilo mamičke s transplantovanou maternicou! Medicína znovu ukázala, ako rýchlo sa posúva vpred


V súčasnosti je veľa žien, ktoré svoje prvé dieťa porodia vo vyššom veku, aký bol štandardný povedzme ešte 10-15 rokov dozadu. Priemerný vek prvorodičiek sa čoraz viac zvyšuje a s ním prichádza aj riziko problémov.

pexels.com

Viac ako 15% žien nemôže otehotnieť, pretože sú už vo vyššom veku. Napriek tomu, že ich rovesníčkam sa deti počať podarilo, mnohé ďalšie ostávajú sklamané a smutné. Problémom u týchto žien býva, okrem iného, častokrát práve maternica. Od roku 2000 prebehli na svete úspešné operácie transplantovanej maternice. Áno, paradoxne sú aj ženy, ktoré si radšej dajú transplantovať maternicu ako by mali ostať celý život bezdetné. Je to privysoká daň.

pexels.com

Konečne výsledok

Po desiatich rokoch neustáleho vylepšovania, nových a nových výskumov sa odborníkom konečne podarilo nemožné. Žena, ktorej transplantovali maternicu, počala, vynosila a porodila zdravé dieťa. Šťastnej žene transplantovali maternicu jej 36-ročnej sestry, ktorá už má dve malé deti. Informácie o historicky prvom pôrode dieťaťa vynoseného v transplantovanej maternici prišli 1. decembra. Lekár relatívne bezproblémový pôrod potvrdil, no podrobnosti odmietol uviesť.

pexels.com

Žena, ktorá porodila svoje prvé dieťa a vynosila ho v transplantovanej maternici, však nemala problém otehotnieť z dôvodu vyššieho veku. Jej problémom boli zdravotné indikácie, ktoré dieťaťu neumožňovali adekvátny – ak vôbec nejaký – rast v jej vlastnej maternici. Napriek tomu je táto žena nádejou aj pre tisíce matiek, ktoré sa z akýchkoľvek príčin vlastných detí nemôžu dočkať, nedarí sa im otehotnieť či majú problémy so ženskými orgánmi.

pexels.com

Transplantácia maternice sa považuje za prelomový úkaz v medicíne, ktorá je na tom z roka na rok lepšie a posúva sa dopredu neskutočným tempom. Napriek tomu sa takáto operácia považuje za neuveriteľne ťažkú. Ženy minimálne rok nemôžu fungovať bez imunisupresív. Baylorská univerzita zaznamenala za posledné dva roky až desať žien, ktoré by mali záujem o takúto operáciu. V roku 2016 vykonali lekári štyri takéto operácie, no len jedna dopadla úspešne. V ostatných prípadoch museli transplantovaný orgán z tela ženy vybrať, pretože ho neprijalo.

pexels.com

Lekári veria, že vysoko moderné metódy a technológie pomôžu zlepšiť súčasný stav, a tak sa vlastných detí dočkajú aj tie rodičky, ktorým z nejakých príčin ich vlastnú maternicu museli odstrániť. Čo na túto problematiku hovoríte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Verejnosť je pobúrená tým, že speváčka Pink vychováva svoju dcéru bezpohlavne. Vraj sa cíti ako chlapec s dvomi vrkočmi

zdroj: babskeveci.sk (M), ofigenno.com


Komentáre

komentárov