Prvé európske mesto chce zaviesť 4-dňový pracovný týždeň. Zamestnancom ani nemusia znižovať platy

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: goodfreephotos

Zdá sa, že štvordňový pracovný týždeň sa stáva realitou pre čoraz viac miest a krajín. Najnovšie sa k tomu pridáva španielska Valencia, ktorá chce umožniť, aby jej obyvatelia trávili viac času so svojimi rodinami.

Ako uvádza portál Daily Mail, Valencia zvažuje zavedenie štvordňového týždňa. Návrh predstavuje skrátenie pracovného týždňa, avšak bez zníženia platu. Podľa správ miestnych médií bude regionálna vláda Valencie dotovať spoločnosti, ktoré prijmú tento štvordňový týždeň. Podľa španielskych denníkov sa orgány v regióne zaviazali na 32-hodinový pracovný týždeň bez znižovania platov. O svojom programe mesto informovalo aj v oficiálnej správe.

Foto: pixabay

Viceprezidentka regiónu Monica Oltra uviedla, že zavedenie kratších pracovných týždňov by v skutočnosti zvýšilo produktivitu a pohodu. Chcela urobiť radikálny krok na základe toho, že podľa jej názoru by mala akákoľvek dôstojná politika rozmýšľať o budúcej generácii a nie o voľbách. „Toto nám umožní zvýšiť produktivitu hospodárstva, vytvoriť viac pracovných miest a zvýšiť čas strávený s rodinou, takisto však aj fyzickú a duševnú pohodu,“ povedala.

pixabay

Regionálny tajomník pre zamestnanosť v regióne Enric Nomdedeu zdôraznil, že od roku 2015 sa vláda snaží vytvárať nové alternatívy pre politiku zamestnanosti. „Chceme byť schopní transformovať realitu a zaoberať sa otázkami, ako je skrátenie pracovného času alebo klimatická kríza. Táto nová správa je taktiež príkladom medzinárodnej spolupráce, bude zameraná na diskusiu, ktorá umožní vypracovanie stratégie pre budúcnosť,“ povedal. Podľa správy o stratégii pre budúcnosť práce by sa mali súkromné spoločnosti do projektu zapojiť dobrovoľne. Niektoré krajiny, ako je napríklad Švédsko a Dánsko, tiež prijali kratšie týždne, aby zvýšili produktivitu a snahu o riešenie zmeny klímy. Predpokladá sa, že štvordňový pracovný týždeň zavedie aj Fínsko.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: