Psík nie je dobrý vianočný darček. Nemecko zakázalo adopcie na Vianoce z toho najsprávnejšieho dôvodu

Lucia Mužlová Ešte viac

Blížia sa Vianoce a mnohí premýšľajú nad výberom čo najvhodnejšieho darčeka. Občas sa však stáva, že úplne nesadne a v tom prípade môžu vzniknúť nepríjemnosti. Platí to najmä v prípade, ak sú darom zvieratá. V Nemecku však tomu odzvonilo.

V Nemecku vznikol dočasný zákaz nových adopcií domácich miláčikov. Chcú tým zabrániť tomu, aby slúžili ako darček k Vianociam. Môže sa totiž stať, že si to ich noví majitelia rýchlo rozmyslia a skončia tak v útulku alebo v ešte horšom prípade, na ulici.

Foto: Pixabay

K zákazu sa pridal aj útulok v Berlíne, ktorý je najväčší v Európe. Mal by sa ním obmedziť počet zvierat, ktoré sú po sviatkoch vrátené späť. Zvieratá sú totiž živé bytosti s pocitmi a potrebami a pri takomto rozhodovaní by sme nemali myslieť iba na svoje chvíľkové potešenie. Vyžadujú si aj istú starostlivosť, za ktorú sa vám ale samozrejme odvďačia.

Miestne regionálne spravodajstvo prináša správy o tom, že čoraz viac útulkov v rôznych mestách sa pridalo do tejto kampane. Najväčším problémom totiž je, že pred Vianocami sú zvieratká často brané z útulkov skôr impulzívne na poslednú chvíľu, než ako dobre mienený darček.

“Rozhodnutie o vlastnení zvieraťa sa nesmie brať ľahkovážne. Do tohoto procesu by mala byť zapojená celé rodina a dôležitý je jednotný súhlas,” hovorí Claudia Hämmerling z Berlínskej asociácie na ochranu zvierat.

Foto: Pixabay

S úplným zákazom však nesúhlasia všetci

Napriek tomu, že zástancov tejto myšlienky neustále pribúda, nájdu sa aj takí, čo s ním nesúhlasia. “Pre niektorých ľudí sú však Vianoce pokojným a sviatočným obdobím a to môže byť správne práve na takéto rozhodnutie. A navyše majú viac času, ktorý môžu tráviť s novými domácimi miláčikmi,” tvrdí skupina na ochranu zvierat RSPCA.

“Pes je na celý život, nie iba na Vianoce.” Na podporu tohoto sloganu vznikla aj zaujímavá vianočná reklama, ktorá by mala upozorniť na tento vážny problém, ktorý si možno všetci ani neuvedomujeme. “Psy nie sú vianočné darčeky,” uviedla charitatívna agentúra, keď ju spúšťala.

Ak teda premýšľate nad takýmto milým prekvapením na Vianoce, určite zvážte, či bude naozaj adekvátnym darom a či sa jeho noví majitelia dokážu o neho postarať. Je to totiž záväzok na dlhú dobu.

bbc.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: