Odborník radí: Psychológ, ktorý pomohol už viac než 1000 párom prezradil, ktorá jedna vec je vo vzťahu najdôležitejšia

Lucia Mužlová Ešte viac

Niektorí z vás by zrejme odpovedali, že dôležité je, aby bolo medzi partnermi isté prepojenie a aby fungovala chémia. Iní povedia, že najdôležitejšia je komunikácia a vzájomná úprimnosť. Podľa psychológov však tieto odpovede nie sú správne.

Expert vo svojom obore, John Kim tvrdí, že najdôležitejším faktorom vo vzťahu je rešpekt. Tvrdí, že bez rešpektu vzťah nemá šancu pretrvať. Ak ste niekedy boli vo vzťahu, kde ste sa s partnerom navzájom nerešpektovali, zrejme vám je jasné, prečo Kim tvrdí, že je najdôležitejší.

Jednoducho povedané, zdravý vzťah bez rešpektu nie je možný, keďže ten vytvára dôveru a dôvera je predsa kľúčová. Poďme si však rešpekt bližšie zadefinovať. Oxfordský slovník tento pojem popisuje nasledovne: „Je to pocit obdivu k niekomu alebo niečomu vyvolaný jeho schopnosťami, vlastnosťami či úspechmi.“

pexels.com

John Kim však s touto definíciou celkom nesúhlasí. Tvrdí, že vo vzťahu to znamená niečo iné. Vyjadril sa nasledovne: „Rešpekt znamená, že ani jeden z partnerov nie je autoritou a nemá moc na tým druhým. Nemusíme s niekým súhlasiť, aby sme ho ľúbili. Rešpekt znamená poskytnúť niekomu priestor na vlastný názor a nechať ho ísť vlastnou cestou. Znamená to nechať ísť. Akceptovať. Nesúdiť. Nekontrolovať. Nechať ísť a nechať rásť. Znamená to neškatuľkovať toho druhého na základe vlastných definícií, ale pracovať na vlastných problémoch. Znamená to mať svoj vlastný život.“

Musíme sa teda sami seba pýtať: „Je v mojom vzťahu dostatok rešpektu?“ V prípade, ak nie je, vyvstáva ďalšia dôležitá otázka: „Chýbal rešpekt aj v mojich predošlých vzťahoch?“ Stalo sa to vzorcom vášho života? Ak ste odpovedali kladne, spýtajte sa sami seba – prečo?

Prečo by ste mali ostávať vo vzťahoch, v ktorých chýba rešpekt? Odpoveď by ste mali hľadať sami v sebe. Neobviňujte svojho partnera. Možno spočiatku rešpekt vo vašom vzťahu nechýbal, vytrácal sa však pomaly, postupne.

pexels.com

Preto je dôležitá aj ďalšia otázka: Čo môžete urobiť preto, aby sa to v budúcnosti neopakovalo? Prvým a najdôležitejším krokom je nerobiť ústupky. Ak váš vás partner nerešpektuje a nedokáže naplniť vaše požiadavky, je čas hľadať si inú cestu. Ak totiž znížite svoje štandardy a prijmete akékoľvek zlé správanie, stanete sa v očiach partnera menejcenným človekom.

Rešpektuje samých seba do takej miery, aby ste boli schopní odkráčať od niekoho, kto k vám neprechováva rešpekt.

Pozri aj: 12 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť, ak chcete byť bohatší. Najviac ma zarazilo, že ľudia ešte dnes pracujú zadarmo

zdroj: babskeveci.sk, curiousmindmagazine

0
Komentovať (0)