Psychológ radí: V detstve sú chlapci oveľa citlivejší ako dievčatká. Tieto pravidlá výchovy by mala poznať každá mamička, ktorá má doma syna


Každý večer som hovorila svojmu 7-ročnému synovi: „Milujem ťa“. On mi na to odpovedal: „Ale mami, ja ťa milujem viac“. Každé dieťa, ktoré sa narodí, je pre rodičov obrovským šťastím a zároveň životnou skúškou. Komunikácia matky a dieťaťa je ohromujúco dôležitá, obzvlášť ak máte doma syna.

SYN1
takprosto.cc

Ak dá matka synovi, ktorý neustále pobehuje, poskakuje, kopu vecí zničí, je neposlušný a večer nechce spať, toľko lásky koľko si jeho citlivá chlapčenská dušička žiada, potom je veľká pravdepodobnosť, že z chlapca vyrastie dospelý a zodpovedný muž. Bez ohľadu na to, ako veľmi vás váš hyperaktívny syn oproti poslušnej dcére rozčuľuje, venujte mu rovnaký podiel lásky, ak nie ešte väčší. Chlapci sú v detstve citlivejší ako dievčatá. V dospelosti sa síce k matkám neobracajú toľko, čo dcéry, no láska v detstve prináša dospelým mužom veľké plusy do ich rodinných životov.

Transformujte svoje pocity do slov

Malí chlapci potrebujú pocitom rozumieť. Ak chcete synovi pomôcť vyjadrovať svoje pocity, naučte ho vyjadrovať ich slovne. Potom ich nielen pochopí, ale bude vedieť posúvať aj ďalej. Zdravé dieťa je také, ktoré nešetrí svoje emócie, chápe samo seba a je schopné pomenovať veci pravými menami.

SYN2
takprosto.cc

Podporujte ho vo všetkom

Najdôležitejším fanúšikom chlapca je jeho matka. Napriek tomu, že máte mladšiu dcéru a syn si už akosi viac zvykol na pozornosť otca, nezanedbávajte jeho futbalové zápasy, vedzte o jeho prešľapoch a pamätajte si aj tie najmenšie detaily jeho života. Raz sa vám za to odvďačí.

Dávajte mu najavo dôležitosť

Robte spolu so synom koláč, naučte ho variť, čistiť, umývať podlahu a ak chce pomôcť pri vysávaní, neváhajte ho do tejto domácej práce zapojiť. Nielenže si takéto návyky odnesie aj do dospelosti, ale bude sa o seba vedieť postarať bez toho, aby do tridsiatky využíval mama hotel, alebo žil v chlieve.

Robte spolu pekné veci

Čítajte si knižky, nechajte aj jeho, aby vás poučil o tom, čo sa píše vo vesmírnych encyklopédiách či o najväčších záhadách sveta. Tancujte spolu a buďte pre neho učiteľkou tanca. Robte si spolu žarty z jeho ťažkých pohybov a keď spraví niečo dobre, nezabudnite na to hneď upozorniť a pochváliť ho.

SYN5
goodhousekeeping.com

Učte ho byť dobrým

Naučiť syna byť dobrým voči iným ľuďom je to najdôležitejšie poslanie rodiča, obzvlášť matky. Dávajte mu za vzor dobrých ľudí, ktorí vo svete dosiahli veľké a najmä dobré veci. Učte ho, že zlo, nenávisť a vojny nie sú obrazom mužnosti, ale naopak slabosti.

Byť mravným človekom

Slovné spojenie, ktoré znie akoby prišlo z pred niekoľkých stoviek rokov dozadu. Nie je to však pravda. V súčasnosti sa nám slovíčko „mravnosť“ spája viac s náboženskými ako charakterovými vlastnosťami ľudí. Učte vášho syna, že dobrý a mravný človek je ten, ktorý je voči druhým úctivý, zdvorilý, nikomu sa neposmieva, rešpektuje dievčatá a staršie ženy. Každý človek musí v niečo veriť, malé dieťa bez výnimky tiež. Či už ste veriaci alebo neveriaci, učte svojho syna, aby veril v dobrotu, spravodlivosť a ľudský charakter. Viera vo vyššiu moc ho zachráni pred osamelosťou a zúfalstvom, keď bude starší.

Neodopierajte mu nehu

Aj keď sa zdá, že o nehu už váš syn nestojí, pretože dorástol do veku, kedy ho zaujímajú len počítačové hry, kamaráti či zbrane, neodopierajte mu ju. Sú veci, ktoré my, ako matky, musíme svojim deťom dávkovať postupne. Berte syna do zoologickej záhrady, učte ho, že zvieratá sa majú ľúbiť a nie týrať. Učte ho, že každá živá bytosť má pocity a srdce.

SYN4
pinterest.com

Dbajte na jeho záujmy

Udržiavať vzťah so synom je veľmi dôležité, najmä v určitom veku. Nezabudnite sa preto zaujímať o jeho názory, poznatky, pocity. Nikdy ho nezanedbajte a nedajte mu pocit, že ho nepotrebujete počuť.

Aktívny vzťah

Chodievajte so svojim synom na prechádzky, vychutnávajte krásu okolo seba, naučte dieťa chápať a milovať prírodu, užívajte si pozorovanie.

SYN3
sheknows.com

Učte ho prehrávať

Deti sa radi hrajú a predovšetkým chlapci v určitom veku neznesú prehru. Učte vášho syna prehrávať aj za cenu, že bude plakať, urazí sa na vás a bude dupať nohami. Nenechávajte ho potajme vyhrávať len preto, aby bol šťastný. Teraz to ešte nechápe, no keď bude starší, pochopí, že ste boli len spravodlivá.

Odpovedajte na otázky

Večné a otravné otázky nás často vyčerpávajú, no málokedy si uvedomujeme, že dieťa nemá nikoho iného okrem nás, kto by mu jeho otázky zodpovedal. Práve odpovede na niektoré z nich môžu byť v niektorých životných momentoch pre chlapca kľúčové.

Milujte jeho otca

Ukážte mu, že otca treba ľúbiť, aj keď je muž. Takisto starého otca. Nedávajte mu pocit, že city sa majú prejavovať len voči ženám. Ak nebude vedieť dať najavo svoju lásku k otcovi, možno ju neskôr nebude schopný dať najavo ani svojmu synovi.

SYN6
pixabay.com

Rodičovské dotyky

Nezabúdajte ho pred spaním vždy pobozkať, pohladkať po líci či objať, chytiť za ruku. Chlapci potrebujú fyzický kontakt častokrát ešte viac ako dievčatá.

Váš syn je váš poklad. Nezabúdajte na to a buďte mu vzorom. Keď vyrastie v muža, všetka vaša snaha sa vám stokrát vráti.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc


Komentáre

komentárov