Psychologický TEST: Vidíte na obrázku dve tváre? Vaša odpoveď odhalí, či trpíte psychickou poruchou

romi Zdravie

Pri pojme schizofrénia sa každému z nás vybaví osoba s rozdvojenou osobnosťou. Je to však mýtus, ktorý vôbec nie je založený na pravde. Schizofrénia patrí medzi najčastejšie psychické ochorenia. Postihuje až 1 človeka zo 100.

Schizofrénia je ťažké psychické ochorenie, pri ktorom chorý človek stráca kontakt s realitou. Medzi hlavné príznaky patria halucinácie, paranoja a znížené rozumové schopnosti. Častým príznakom je aj depresia, kedy sa človek nedokáže tešiť a stráca záujem o seba aj o svoje okolie. Často sa takto chorý človek nedokáže dlho sústrediť na jednu vec, je zmätený a má problém s vyjadrovaním sa.

V súčasnosti sa schizofrénia lieči antipsychotikami a terapeutickými sedeniami so špecialistom.  Čím skôr začne pacient užívať lieky, tým vyššia je šanca na uzdravenie. Je to však dlhá a náročná cesta, ktorú nie každý zvládne.

pixabay.com

Pomocou týchto jednoduchých a krátkych testov sa dá zistiť, či môžete trpieť týmto ochorením. Pozor, ak nie sú všetky vaše odpovede správne, neznamená to, že týmto ochorením naozaj trpíte. Jedná sa len o analýzu uskutočnenú rôznymi výskumami a štúdiami na potencionálnych pacientoch. Naberiete odvahu?

Jedným zo spôsobov testovania je pozorovanie nasledujúceho obrázka. Je táto tvár vypuklá z oboch strán? Vidíte túto tvár otáčať sa do dvoch smerov?

labioguia.com

Ak tvár vidíte otáčať sa len v jednom smere a vypuklá je len do jednej strany, je možné, že trpíte pasívnou schizofréniou. Schizofrenici netrpia “sebaklamom” ako bežný ľudia. Vidia veci jednoducho, presne také aké sú. Mozog zdravého človeka si vytvára tzv. “sebaklam”. To znamená, že si veci dotvára podľa rôznych klamlivých tieňov alebo nedokončených tvarov.

Ďalším zo spôsobov testovania je zopár jednoduchých otázok. Na tieto otázky odpovedzte čo najrýchlejšie (nie viac ako 10 sekúnd), aby boli výsledky čo najpresnejšie.

# Čo majú spoločné čajník a loď?

# Aký je vzťah medzi pretekárskym autom a tornádom?

# Čo majú spoločné topánky a ceruzky?

Ak vám odpovede na tieto tri zdanlivo jednoduché otázky dali zabrať, nemusíte sa báť. Vaša myseľ je v poriadku a netrpíte žiadnou psychickou poruchou. Ak ste však na otázky odpovedali rýchlo a bez problémov, je možné, že trpíte psychickou poruchou.

pixabay.com

Čajník a loď majú spoločnú vodnú paru, pretekárske auto a tornádo majú spoločnú rýchlosť a topánka a ceruzka nechávajú za sebou stopu. Takto položené otázky sa často využívajú aj pri testovaní nadpriemerne inteligentných ľudí. U nich však odpoveď nedostanete hneď, ale bude trvať dlhšie. pokiaľ zo svojej mysle odstránia všetky jednoduché odpovede a ponúkne sa im odpoveď, ktorá spadá do oboch možností. V prípade schizofrenika odpoveď dostanete okamžite.

Tento spôsob testovania možno označiť aj za “metódu kontrapozície”, ktorú vedci a psychológovia využívajú pri odhadovaní rozsahu vedomia jednotlivca. Ak sa zdravého človeka opýtate čo má spoločné vrana a stôl, prirodzene odpovie, že nič. Pri schizofrénií však začnete vyhľadávať rôzne možnosti a spojenia medzi určenými predmetmi. Vrana má perie, ktorým sa píše a na stole sa tak isto píše. Napadlo by vás to? Takúto odpoveď môže dať len skutočne prešpekulovaný alebo žiaľ, chorý človek trpiaci psychickou poruchou.

pixabay.com

Ak je vo vašom okolí osoba, pri ktorej máte podozrenie, že by mohla trpieť schizofréniou, zoberte ju k lekárovi. Ten jej najskôr spraví základné psychologické hodnotenia a kompletnú zdravotnú prehliadku. Následne ju bude lekár minimálne šesť mesiacov pozorovať a skúmať jej myseľ aby vylúčil iné možné poruchy a ochorenia.

Pozri aj: 15+ príkladov, kedy si vnúčatá uvedomili, že ich starí rodičia boli viac cool než oni

zdroj: babskeveci.sk (Romi K)

4
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: