Rakovina či tehotenstvo. 7 nečakaných vecí, ktoré vedia psy vycítiť

Lucia Mužlová Ešte viac

Okrem toho, že pes vie byť skvelým priateľom, ktorý opätuje vaše city, častokrát dokáže vycítiť aj to, čo by ste neočakávali. Aj napriek tomu, že si niekedy ľudia myslia, že cítia úplne každú vôňu alebo zápach, pravdou je, že ľudský čuch nie je až tak vyvinutý, ako ten, čo majú psy. Pes ho má až 10 000-krát lepšie vyvinutý, vďaka čomu vie vycítiť aj také veci, o ktorých by ste si mysleli, že sú nemožné.

pixabay.com

1. Zmena hladiny cukru v krvi

Štúdie potvrdzujú, že psy dokážu zacítiť pokles hladiny cukru v krvi. Identifikujú to pomocou zmeny zápachu nášho potu. Táto vlastnosť môže byť pre majiteľa psa s cukrovkou naozaj rozhodujúca. Výskum ukazuje, že psy vedia analyzovať aj naše zmeny v chovaní. Preto, akonáhle pes zistí, že sa cítite zle, začne konať. Väčšinou sa snaží takýto pes upútať vašu pozornosť.

2. Rakovina

Vedci zistili, že rakovina spôsobuje to, že naše bunky fungujú inak pri raste nádoru. Poškodené bunky produkujú špecifický typ proteínu, ktorý pes cíti. Výskum ukázal, že psy sú schopné odhaliť rakovinu pľúc prostredníctvom dychu a rakovinu prostaty či močového mechúra pomocou zápachu moču. V tomto smere sa pokračuje aj v ďalších štúdiách. V súčasnosti sa môžete stretnúť aj s cvičenými psami na klinikách, kde sa liečia rôzne typy rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. Psy sú cenným nástrojom pri diagnostike tejto choroby v rannom štádiu.

3. Identita

Zatiaľ čo väčšina ľudí identifikuje iných ľudí či psov podľa toho, ako vyzerajú, psy odlišujú osobnosti pomocou pachu. Každý človek má svoj „vlastný“ pach, ktorý je rovnako jedinečný, ako odtlačok prsta. Zaujímavosťou je aj to, že psy dokážu rozoznať zápach svojho majiteľa alebo človeka, ktorého poznajú aj v tom prípade, keď je zmiešaný s parfumom. Dokonca, dobre vycvičené psy vedia rozoznať aj identitu dvojčiat, ktoré vyzerajú úplne rovnako. Táto schopnosť je široko používaná najmä v polícií pri hľadaní nezvestných ľudí.

pixabay.com

Viac o tom, čo dokážu naši štvornohí miláčikovia vycítiť sa dočítate v článku tu.

brightside.me

0
Komentovať (0)