Rebríček: Tieto krajiny sa z pandémie koronavírusu zotavia najskôr. Nájdete tu aj Slovensko

Hyriaková Kristína

Foto: pexels/pixabay

Koronavírus podľa mnohých odborníkov ešte stále nedosiahol svoj vrchol a preto je veľmi predčasné hovoriť o tom, kedy by mal prísť jeho koniec. Vedci ho skúmajú z každej jednej strany a snažia sa ho pochopiť, aby ho mohli čo najrýchlejšie poraziť.

Článok pokračuje pod videom ↓

V ľuďoch posledné dni rezonuje strach a každá jedna krajina prijíma množstvo opatrení, aby sa zamedzilo šíreniu COVID-19. Opatrenia však nepriaznivo vplývajú na ekonomiku a ľudia sa boja neistoty a toho, že prídu o svoje zamestnanie. Portál BBC informoval o tom, ako spoločnosť FM Global využila globálny index reziliencie na hodnotenie faktorov, ktoré vplývajú na to, ako rýchlo sa z krízovej situácie jednotlivé krajiny dostanú.

Foto: TASR/AP

Kto sa rýchlo postaví na nohy?

Medzi faktory, ktoré hodnotili, zaradili korupciu, transparentnosť, ale napríklad aj politickú stabilitu krajiny. Zapojili 130 krajín a odborníci do výskumu zaradili aj reakcie daných krajín na začiatku pandémie.

Asi nikoho neprekvapí, že na prvých dvoch miestach sa ocitlo Nórsko a Dánsko. Dôvodom je nízka miera korupcie, ale aj rýchla reakcia na vypuknutie koronavírusu, keď bolo ešte málo prípadov ochorenia. Obyvatelia v týchto krajinách dôverujú politikom a autoritám, preto rešpektovali ich rozhodnutia a riadili sa podľa nich.

Záleží od mnohých faktorov

Práve to bol dôvod, prečo boli dané opatrenia efektívne a ľudia cítili zodpovednosť a povinnosť za dodržiavanie nariadení, ktoré mali chrániť ich, ale aj druhých ľudí. Zároveň je faktorom aj farmaceutický priemysel, ktorý je na vysokej úrovni.

Na zozname sa objavili aj ďalšie krajiny, ako napríklad na ôsmom mieste Rakúsko, na štvrtom Nemecko a na piatom Fínsko. Na popredných miestach sa ocitlo aj Švédsko, Švajčiarsko a Luxembursko.

 

Slovensko na tom nie je zle

Schopnosť ekonomicky sa dostať z takejto situácie však záleží aj na ostatných faktoroch a síce na tom, ako sa bude vyvíjať situácia v ostatných krajinách, od ich opatrení a schopnosti znovu sa postaviť na nohy.

Slovensko sa v zozname ocitlo na 29. mieste, čo nie je vôbec zlé. Na posledných miestach sa objavili Haiti a Venezuela.

Najnovšie články