Robíte to aj vy? Toto je dôvod, prečo by ste na turistike nikdy nemali stavať veže z kameňov

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (ocean_sea_breeze/pierrekikol)

V prírode môžeme nájsť množstvo úkazov po našich predkoch. Často sa ku nim chodíme a rozmýšľame nad tým, čo asi tak znamenajú a prečo sú pre nás také dôležité.

Mnohí ľudia počas turistiky ukladajú na seba kamene tak, aby z nich bola veža. Často sa tým zabávajú hlavne deti. Ako uvádza portál Brightside, v minulosti však malo stavanie takýchto vežičiek úplne iný význam. Je to rozšírené už od staroveku a ľudia vtedy kameňmi označovali prostredie, aby sa nestratili. Teraz to však nemá žiadny praktický význam a mnohí ľudia to robia pre zábavu alebo formu meditácie. Odborníci však naznačujú, že by to mohlo vážne poškodzovať prírodu, aj keď si to neuvedomujeme.

Dnes, keď kvôli kríze spojenej s pandémiou koronavírusu chodíme do prírody oveľa častejšie, mali by sme mať na pamäti dôležité pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať. Kamenné vežičky sú síce niečo exotické, no už aj vo voľnej prírode na Slovensku nie sú ničím výnimočným. Nájdete ich vo Vysokých aj Nízkych Tatrách, no najčastejšie pri nejakej riečke alebo jazierku. Toto sú dôvody, prečo ich radšej nestavať.

Foto: pxfuel

Ohrozujete zvieratá a rastliny

Kamene sú súčasťou biotopu pre množstvo drobných tvorov. Keď nimi ľudia začnú hýbať, môže sa stať, že poškodia ich domovy a spôsobia im problémy. Niektoré zvieratá kamene potrebujú, aby ich chránili pred vodou či inými zvieratami, alebo nepríjemným počasím. Biotopy sú už sami o sebe dosť ohrozené vplyvom človeka. Takto do nich dokážete zasiahnuť priamo bez toho, aby ste si to uvedomili.

Zasahujete do prírodných procesov

Veže z kameňov môžu predstavovať hrozbu pre ekosystémy. Napríklad v sladkovodných tokoch je každý kameň plný rastlín a mikroorganizmov, ktoré na nich žijú a narušenie ich biotopu môže narušiť prirodzenú a krehkú rovnováhu. Keď odstránite z rieky veľa kameňov, môže sa stať, že narušíte aj tok riek a potokov.

Hneď, keď vezmeme kameň a presunieme ho, zmeníme ráz krajiny a celkovo jej fungovanie. Ak už v prírode na podobné vežičky narazíte, hlavne nestavajte ďalšie. Skúste to vysvetliť aj deťom, ktoré väčšinou chcú napodobňovať podobné diela. Tým, že odoláme ochránime prírodu a má to oveľa väčšiu hodnotu, ako bezdôvodná vežička pri rieke, ktorú už zrejme nikdy neuvidíte, alebo slúži len na peknú fotografiu.

Foto: pxfuel

Turisti sú zmätení

Niektoré národné parky používajú hromady kameňov k tomu, aby turistom naznačili správnu cestu a sú súčasťou navigácie. Keď však začnú také stavať aj turisti, stretnú sa s problémami. Zrazu nevedia, kadiaľ majú ísť a môžu sa dokonca aj stratiť. Ak si zabudli skontrolovať pravidlá parku, môže ich to veľmi pomýliť. Aj v minulosti slúžili tieto vežičky ako značky. Dajú sa teda považovať za jedny z najstarších značení, aké ľudia v prírode kedysi mohli nájsť.

Foto: pixabay

Porušujete pravidlo

Množstvo parkov má len jedno základné pravidlo, a to nezanechávať po sebe žiadne stopy. Práve prírodu by ste mali nechať nepoškrvnenú a nechať aj ďalších turistov, aby si ju užili takú, akú ste ju videli a zažili vy. Možno vám predtým napadlo, že prírodu týmito výtvormi vylepšujete, ale nie je to celkom tak. Myslite na to predtým, než začnete aj vy počas oddychu v hore zháňať rôzne kamienky.

Najnovšie články