Rodičia pozor! Túto detskú hračku postupne sťahujú z predaja a deťom ju nekupujte. Je mimoriadne nebezpečná

Lucia Horáková

Aj keď z obľúbených detských chodítok veľký prínos nie je, stále ich mnohí rodičia využívajú v domnení, že môžu byť nápomocné. Vedci na to však majú úplne iný názor a pokladajú ich za rizikový výrobok, ktorý by mal byť podľa nich zakázaný.

Článok pokračuje pod videom ↓
Pixabay

Napriek výstražným štítkom na výrobku, rôznym kampaniam a odborným odporúčaniam sa využívanie hračky neustále ukazuje ako nebezpečné a mnohé deti končia na pohotovosti s rôznymi zraneniami, ktorým by sa dalo ľahko predísť.

Dobrou správou  však je, že počet poranení sa za posledných 25 rokov znížil, no ako zdôrazňuje odborník Gary Smith, je dôležité, aby si rodičia uvedomili riziko výrobku, ktorý môže spôsobiť vážne zranenia ich malej ratolesti.

Zvýšená mobilita totiž môže vystaviť deti nekontrolovateľným situáciám, najmä keď sú v blízkosti schody, ostré predmety alebo nebezpečné zariadenia.

Ako vyplýva zo získaných záznamov, počas posledných 24 rokov bolo len v USA ošetrených na pohotovosti 230 676 detí mladších ako 15 mesiacov, ktoré sa zranili počas používania chodítka. Viac ako 90 percent takýchto poranení bolo na hlave a krku. Väčšina nehôd predstavovala pritom pád zo schodov.

https://www.instagram.com/p/Bn4k4wPjo1L/?tagged=babywalker

Bezpečnostné opatrenia

V roku 1997 sa zaviedol dobrovoľný bezpečnostný štandard, ktorý požadoval, aby boli detské chodítka širšie než dvere alebo aby ich súčasťou bol zastavovací mechanizmus, keď koleso klesne cez okraj.

Tvrdšie predpisy v stúpili do platnosti až v roku 2010 povinnou bezpečenostnou normou, vďaka ktorej sa mali zaviesť do chodítok zastavovacie brzdy.

Ako sa neskôr ukázalo, práve tieto opatrenia znížili počet zranení z 20 650 (rok 1990) na 2001 (rok 2014). Čo je ďalším pozitívnym zistením, napríklad zranenia spôsobené pádmi zo schodov, klesli až o 91 percent.

Pozri aj: Aktuálne o počasí: Ochladenie prinesie do Tatier sneh. Ten sa však môže objaviť aj v iných častiach Slovenska, vieme kde

Lucy, sciencealert.com

Najnovšie články