Čím viac času budete tráviť so svojou mamou, tým dlhšie bude žiť, hovoria vedci

Lucia Mužlová Ešte viac

stará mama a vnučka/Foto: pixabay

Starších ľudí si treba vážiť o tom niet pochýb. Veľmi dôležité je však tráviť čas aktívne s našimi najbližšími. Smiať sa, rozprávať sa a dodávať si navzájom dobrú energiu. Dokonca je dokázané že, čím viac aktívneho času budete s rodičmi alebo starými rodičmi tráviť, tým dlhšie budú žiť.

Pozvanie od vašej babičky na obed a to, že skutočne prídete jej môže skutočne predĺžiť život. Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že osamelosť môže výrazne urýchliť starnutie. Štúdia sa zamerala na  vzorku 1 600 ľudí v priemere 71 rokov. Každý z nich mal iný spoločenský status, niektorí žili v páre, niektorí boli osamelí a aj ich zdravotný stav bol iný. Zistilo sa, že tí, ktorí boli osamelí, bohužiaľ zomreli do šiestich rokov od začiatku štúdie.

stará mama/ Foto: pxhere.com

„Je veľmi dôležité mať v starobe niekoho, kto nám prináša radosť,“ povedala sociálna pracovníčka Barbara Moscowitz pre The New York Times. Starší ľudia prikladajú takýmto vzťahom veľkú hodnotu. „Starší ľudia sú veľmi tolerantní k chybám svojich priateľov. Majú oveľa viac skúseností s priateľstvami. Vedia, za čo sa oplatí bojovať a začo nie,“ dodala Barbara. 

Okrem toho, že treba svojich starších príbuzných pozývať na večere a rodinné stretnutia je veľmi dôležité aj udržiavať staršie priateľstvá. Starších ľudí to udržiava v lepšej nálade, vo viere v lepší a kvalitnejší život a sú zdravší, majú pozitívnejšiu náladu a celkovo sú vitálnejší. Kvalitne strávený čas so starými rodičmi im pomáha žiť lepšie, dlhšie a šťastne. Obohatíte ich o nové príbehy a skúsenosti z dnešného sveta. Niekedy stačí krátky rozhovor a dlhé objatie a predĺžite si život.

 womenshealthmag.com
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: