Rozvedený psychológ spísal 15 rád, ktoré by mu pomohli zachrániť jeho vzťah. Chce, aby sa ľudia poučili z jeho chýb

Lucia Mužlová Ešte viac

A žili šťastne, až kým nepomreli. Pamätáte si na typický koniec rozprávok? Tie sa väčšinou končia manželstvom. Vraj preto, pretože po svadbe sa začína skutočný život, ktorý je niekedy na míle vzdialený od rozprávky. Prečo je čoraz viac ľudí rozvedených? Kde sa stala chyba? Prečítajte si rady psychológa Geralda Rogera, ktorý si sám prešiel traumatizujúcim rozvodom.

„Kiežby som kedysi vedel to, čo viem teraz. Možno by som po 16 rokoch nestratil ženu, ktorú som nadovšetko miloval,“ vraví Gerald, ktorý sa rozhodol podeliť s múdrosťou, ktorá mu žiaľ už nepomohla zachrániť manželstvo. Síce rady sú venované primárne mužom, no veríme, že čo-to si z nich odnesú aj ženy. Ak táto jeho výpoveď zachráni čo i len jedno manželstvo, určite bude mať zmysel.

#1 Nikdy neprestávajte s romantickými gestami

Photo by Mayur Gala on Unsplash

Žena sa musí cítiť milovaná. Nech nie je posledná kvetina tá, ktorú dostane pri narodení dieťaťa. Snažte sa ju občas obdarovať. Môže ísť aj o maličkosť. Fialka odtrhnutá z lásky niekde pri chodníku môže byť niekedy pre ňu dôležitejšia, než tá najdrahšia ruža. Nezabudnite na drobné gestá lásky. Tie sú pre každý vzťah nevyhnutné ako soľ v polievke.

#2 Milujte aj samých seba

Ako môžete milovať niekoho iného, keď vám chýba (zdravá) sebaláska? Nezabudnite aj na svoje vlastné záujmy a koníčky. Snažte sa robiť to, čo vás baví. Ak budete šťastní, ľahko tento pocit prenesiete aj na okolie. Počúvajte svoje srdce a intuíciu. Dostane vás tam, kde potrebujete byť.

#3 Nebojte sa opätovne zamilovať do tej istej ženy

Dokážete si vôbec uvedomiť, že dnes ste úplne iným človekom, než ste boli vtedy, keď ste sa zobrali? Rovnako aj vaša manželka je už úplne inou bytosťou. A preto sa nebojte do nej opäť zamilovať. Skúste sa na ňu pozrieť ako na inú ženu. Sledujte ju so záujmom. Má v sebe veľa, čo vám môže ponúknuť.

#4 Snažte sa na partnerovi stále vidieť len to najlepšie

Photo by Nathan Walker on Unsplash

A to aj vo chvíľach, kedy by ste ho najradšej utopili v lyžičke vody. Nikdy nevidíme do cudzej hlavy a tak nevieme naplno pochopiť dôvody jeho konania. Ak ho však začneme vidieť v lepšom svetle, sám od seba sa začne meniť.

#5 Nesnažte sa ho zmeniť ani „opraviť“

Ak ho budete brať takého, aký je, nebudete mať dôvod na dodatočné opravy. Ak sa snažíme niekoho silou-mocou zmeniť, výsledkom bude len obojstranná frustrácia. A tá predsa nikam nevedie, však?

#6 Nesnažte sa všetku vinu hodiť na partnera

Partner nemôže za každý váš neúspech či zlý emocionálny stav. Preto sa ani vy nesnažte v ňom vidieť len vinníka. Každý má určitý podiel viny na vzniknutom probléme. A na to by sme nemali zabúdať.

#7 Nechajte ho len tak byť

Má problémy? Je frustrovaný? Vašou úlohou nie je ho za každú cenu držať nad vodou. Vyplávať nad hladinu by mal dokázať každý sám. Môžete byť pri ňom, môžete byť jeho oporou. No nemôžete za neho vyriešiť jeho problémy.

#8 Milujte ho každý deň

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Pokúste sa každý deň pocítiť vnútorné spojenie. Je to človek, ktorého ste si vybrali. Tak si to vychutnajte naplno.

#9 Nezabudnite na detskú naivitu

Smejte sa z chuti, i keby malo ísť o absolútnu hlúposť. Radujte sa z maličkostí, pretože len tak budete vedieť oceniť aj tie veľké veci.

#10 Žite v prítomnosti

To, čo bolo, už nie je dôležité. Minulosť je mŕtva. Žite prítomnosťou a netrápte sa kvôli budúcnosti. Samozrejme, to neznamená, že by ste mali byť úplne ľahostajní voči záväzkom. Len si v hlave nevytvárajte katastrofické scenáre.

#11 Dajte mu priestor

Nešpehujte ako stíhačka. Nemusíte predsa vedieť o všetkom. A tam, kde je dôvera, nie je dôvod na obavy.

#12 Buďte otvorení

Aj keby malo ísť o naozaj negatívnu vec, treba ísť s pravdou von. Netreba ju ukrývať, pretože skôr či neskôr aj tak vyjde najavo. Čím dlhšie to budete zatajovať, tým budete mať z toho horší pocit.

#13 Naučte sa odpúšťať. Pokiaľ možno okamžite

Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

Odpustenie je naozaj ušľachtilé a málokto je schopný takéhoto činu. No ak dokážete odpustiť, dokážete úplne milovať. Tak na to netreba zabúdať!

#14 Nehádajte sa kvôli peniazom

Ak je zlá finančná situácia, zákonite sa to prenesie do vzťahu. No ak budete ťahať za jeden povraz, oveľa skôr sa vám podarí nájsť rozumné riešenie.

#15 Na prvom mieste musí byť láska

A nie na druhom, piatom či dvadsiatom. Ak je vo vzťahu láska, dá sa prekonať každá nepriazeň osudu. Naozaj je to tak!

Veríme, že rady psychológa Rogersa pomôžu prekonať zlé obdobie nejednému páru. Zmysel jeho rád je jednoduchý. Musíme sa starať o milovaného človeka. Investícia, ktorú vložíme do vzťahu, sa nám vráti. A to nespočetne veľakrát!

Pozri aj: TEST: Zviera, ktoré uvidíte na obrázku ako prvé, vám prezradí, aká je vaša skutočná povaha

zdroj: babskeveci.sk, curiousmindmagazine

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: