Ak zasadíte jahody správne ešte teraz v auguste, na jar sa budete tešiť z kráľovskej nádielky! O rok sa o ne nebudete musieť vôbec starať


Pekné a chutné domáce jahody sú dnes už skôr výsadou profesionálnych záhradníkov. Bežný pestovateľ záhradných plodín neovláda presné inštrukcie a postupy, a tak sa na jar síce teší z jahôd, no často ide skôr o malé bobuľky. Aby boli aj vaše jahody ako zo žurnálu, vyskúšajte ich zasadiť už v auguste. A podľa tohto postupu.

wikipedia.org

Základom sú kvalitné sadenice

Netreba pripomínať, že dobrá úroda si vyžaduje viac než len pravidelnú zálievku. Investícia do kvalitných sadeníc sa vám niekoľkonásobne vráti. Odborníci odporúčajú okrem kvalitných sadeníc, ktoré spoznáte jednoducho tak, že sú pekné, zelené a zdravé, vyberať jednoročné sadenice s uzavretým koreňovým systémom, teda najlepšie v pohároch. Korienky by mali byť aspoň 5 cm dlhé a sadenica by mala mať maximálne tri dobre vyvinuté listy.

Listy by mali byť bez bodiek, scvrknutých častí či akýchkoľvek iných vizuálnych nedokonalostí. Môže ísť o infekcie, chorob či iné drobnosti, ktoré vašu úrodu dokážu významne ovplyvniť. Zdravé sadenice zoženiete zväčša u veľkých výrobcov alebo v špecializovaných škôlkach. U súkromných malopestovateľov ich nájdete len zriedka.

wikipedia.org

Saďte na konci leta

Koniec augusta je ideálnym časom na sadenie jahôd. Saďte na slnečnom mieste na juhozápadnej strane, ideálne na menšom svahu. Kyslosť pôdy by nemala presiahnuť 5,5-6,5 pH. K dobru vám pomôže aj čierna alebo tmavošedá pôda s ľahším zložením. Jahody nikdy nesaďte do piesočnatých, ílovitých či hlinitých pôd, v blízkosti podzemných vôd či v burine. Takisto vám k lepšej úrode pomôže, ak jahody vysadíte na miestach, kde predtým nahadzoval úrodu hrach, fazuľa, reďkovka, cesnak, petržlen, šalát alebo cibuľa.

wikipedia.org

Nezanedbajte vzdialenosť

Sadenice neklaďte príliš hlboko do zeme, stredný bod sadenice by mal mierne vyčnievať nad povrchom pôdy. Korene neohýbajte. Jahody v jednom riadku saďte na vzdialenosť 15-20 cm medzi sadenicou, medzi riadkami zhruba 60-70 cm.

Jahody dobre rodia aj v sadení na spôsob tzv. prírodnej agrotechniky. Vysádzajte ich každých 50 cm za sebou na lôžkach o šírke 50 cm, pričom vzdialenosť medzi radmi by mala byť takisto 50 cm.

wikipedia.org

Nič nepokazíte, ak pôdu dva týždne pred sadením pohnojíte príslušným hnojivom. Mať krásne, zdravé a naozaj chutné jahody nebolo nikdy jednoduchšie. Kedy sadíte jahody vy? So svojimi skúsenosťami a radami sa s nami podeľte v komentároch.

Pozri aj: Toto je jediná vec, ktorú muži chcú viac ako sex! Nikdy však o tom nehovoria

zdroj: babskeveci.sk (M), mirrasteniy.com

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov