Samozber jahôd na Slovensku: Prehľad miest, cien, obmedzení a všetkých informácií, ktoré potrebujete

Foto: TASR

Samozber jahôd je z roka na rok populárnejší nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. O takomto čase sme už pred rokom mali samozber dávno spustený, tento raz však úrodu trochu pokazilo počasie.

Hoci vyhliadky na úrodu sú tento rok veľmi dobré, nedá sa prehliadnuť, že počasie skorému zberu jahôd veľmi nepomohlo. Máj bol veľmi studený a teploty boli podpriemerné, poľnohospodári sa pripravujú na to, že v polke júna bude môcť každý, kto má záujem, prísť na samozber.

Zamerajte sa na konkrétne lokality

Pokiaľ chcete byť v strehu a zároveň necestovať kvôli samozberu množstvo kilometrov, zamerajte sa na stránku Lokálny trh. Tu nájdete prehľadné informácie a presne označené miesto, kde sa jahody zbierajú a ktoré bude najbližšie ku vášmu bydlisku. Čo sa týka cien, opäť sú veľmi podobné tým pred rokom. Za kilogram jahôd zaplatíte od 2 do 3 eur, no každý samozber má vlastnú cenu, od ktorej sa môžete odvíjať.

Podobne ako minulý rok, tak aj tento nezabudnite na obmedzenia spojené s koronavírusom. Myslite na to a prečítajte si podmienky, ktoré musíte spĺňať, kým sa na samozber vydáte. Na sociálnych sieťach si môžete pozrieť aj rôzne recenzie a vybrať si toho predajcu, ktorý ich má najpozitívnejšie, zároveň sa však oplatí sledovať ich stránky aj kvôli tomu, že si môžete overiť otváracie hodiny alebo aj to či je jahôd dostatok.

Stáva sa totižto, že niekedy sa stihne pozbierať celé pole a na ďalšie jahody budete musieť niekoľko dní počkať. Dajte si taktiež pozor aj na to, aby ste si zistili či si so sebou musíte zobrať zbernú nádobu alebo ju má daný objekt k dispozícii. Vzhľadom na koronavírus však odporúčame, aby ste si radšej priniesli svoju.

Rôzne možnosti

Výhodné je, že na mnohých miestach si môžete okrem jahôd kúpiť aj iné ovocie, poprípade zeleninu, ako je napríklad hrášok či špargľa. Ak sa vám nechce zbierať, takmer na všetkých miestach si môžete kúpiť už aj nazbierané jahody, cena však bude v tomto prípade oveľa vyššia, ako by ste zaplatili pri samozbere. Na zber jahôd neexistujú žiadne konkrétne pravidlá, okrem toho, že je dôležité, aby sme boli voči sebe ohľaduplní. Nie je potrebné sa predbiehať a brať zaradom všetko, existuje predsa veľa ľudí, ktorí si taktiež prišli jahody nazbierať.

Foto: TASR archív

Buďte ohľaduplní

Trhajte ovocie opatrne a určite len tie zrelé plody, ktoré už sú vhodné na konzumáciu. Nezrelé nechajte na mieste, nech si ich o niekoľko dní vezme niekto iný. Domáce jahody sa veľmi rýchlo kazia, preto dbajte na ich správne uschovanie a taktiež na to, aby ste ich správne využili. Takéto jahody sú skvelé aj ako kompót alebo lekvár.

Obľúbené lokality

Podľa počasia sa má nasledujúce dni konečne poriadne otepliť, preto sa zdá, že samozber jahôd sa čoskoro na Slovensku poriadne rozbehne.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: