Schudnúť posledné kilogramy je najťažšie. Vedci prišli na dva dôvody, prečo to tak je

Hyriaková Kristína

Foto: Unsplash

Urobili ste pre krajšiu postavu naozaj všetko? Keď ste sa začali venovať zdravšiemu stravovaniu a práci s vlastnou váhou, možno ste očakávali, že do pár týždňov, prinajhoršom do pár mesiacov, už uvidíte výsledky. Opak je však pravdou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nielen v poslednej dobe sa vo veľkom hovorí o diétach a aj o tom, čo vlastne telu skutočne spôsobujú. Niekomu ide chudnutie úplne ukážkovo, je sporadicky, často cvičí, no posledných päť kíl nie a nie stratiť. Prečo to tak je, vysvetlil portál Science Alert. Existuje totižto dôvod, prečo sa časom proces chudnutia spomaľuje. Ide v prvom rade o dynamický vzťah medzi telesnou hmotnosťou a chuťou k jedlu, no aj o tom ako sme ako ľudia pripravení jesť.

Foto: unsplash

Chudnutie sa časom spomaľuje

Zvyčajne sú dva dôvody, prečo sa chudnutie spomaľuje. Prvý je výsledok „spomaleného metabolizmu“. To znamená, že spaľujete čoraz menej kalórií počas dňa a výkonu. Odhaduje sa, že napríklad mierne aktívny 45-ročný muž, ktorý má 175 centimetrov a váži 90 kilogramov, by na stratu 15 kilogramov musel znížiť príjem kalórií z 3 200 na 2 270 na deň, a to na šesť mesiacov. Keby sa držal tohto plánu, stratil by v priemere 2,6 kilogramu mesačne, počas prvých piatich mesiacov. V poslednom by stratil 1,8 kilogramov. Aby si udržal hmotnosť 75 kilogramov, musel by jesť 2 780 kalórií denne.

Foto: unsplash

Telo samotné funguje pomalšie

Vaše telo má však v súvislosti s menším príjmom jedla a nižšou hmotnosťou tendenciu spomaľovať. To je práve dôvod, prečo tie posledné kilogramy idú dolu najťažšie. Druhý dôvod je, že chudnutie sťažuje aj to, že je sprevádzané zvýšenou chuťou do jedla. Hormón leptín doslova „hovorí“ nášmu mozgu, koľko tuku sa ukladá v našom tele. Takýmto spôsobom doslova zvyšuje a znižuje chuť do jedla. Avšak, keď stratíte tuk, táto brzda, ktorá krotí našu chuť do jedla, sa čiastočne uvoľní.

Foto: unsplash

Žalúdok s mozgom komunikuje

Jednoducho povedané, hlad pociťujeme vtedy, keď žalúdok mozgu povie, že je prázdny alebo takmer prázdny. Avšak, práve tieto signály nás nechajú, aby sme sa prejedali. Dôvodom je skutočnosť, že náš žalúdok je schopný prijať viac kalórií, ako potrebujeme a vynaložíme počas dňa. Takmer vždy sme pripravení jesť a sme schopní jesť viac, až nad našu úroveň. Existuje však zaujímavá skutočnosť, že je ťažké sa prejedať potravinami, ktoré majú viac vlákniny, čo je napríklad ovocie a zelenina.

Foto: unsplash

Je to o zvykoch

Napriek tomu, že budeme neustále cvičiť a budeme mať ustálený príjem kalórií, naše telo sa v istom bode na moment doslova zastaví a nebude sa posúvať ďalej. Práve v tomto momente je pre mnohých ľudí ťažké udržať si sebadisciplínu a ostražitosť, čo sa týka svojho príjmu kalórií. Je potrebné mať však na pamäti, že vždy môžete odolať potravinám, ktoré sú veľmi kalorické. Vaša váha sa ustáli okolo jedného bodu, ale je len na vás, aby ste to aj udržali. Musíte mať na pamäti hlavne to, aby ste zostali v dobrých stravovacích návykoch.

Najnovšie články