SHMÚ: Tento deň bol najchladnejším dňom na Slovensku v celej histórii, padali rekordy

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pexels

Na mnohých miestach Slovenska bol tohtoročný 14. máj najchladnejším spomedzi dní pripadajúcich na tento dátum v celej histórii pozorovaní. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

“Pre stanicu Hurbanovo to okrem iného znamená, že minimálne od roku 1901 tu také nízke maximum (8,4 stupňa Celzia) s dátumom 14. mája nebolo. Pritom doterajší rekord z roku 1927 bol na tejto stanici prekonaný takmer o tri stupne Celzia,” uvádza SHMÚ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Televízia Nitrička (official) (@tvnitricka) on

Extrémne chladné počasie zaznamenali v utorok (14. 5.) viaceré časti krajiny. V horských oblastiach dosiahla pri daždi a snežení maximálna teplota za 24 hodín väčšinou len šesť až 12 stupňov Celzia. Ešte chladnejšie bolo na Orave a na Horehroní, kde sa počas dňa maximálna teplota vzduchu vyšplhala na tri až šesť stupňov Celzia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Podľa meteorológov by za normálnych okolností mala byť uprostred mája na našom území maximálna denná teplota od 17 stupňov Celzia v dolinách na severe do 22 až 23 stupňov Celzia v nížinách na juhu. “Takže možno konštatovať, že včera (utorok 14. 5., pozn. TASR) bolo popoludní na väčšine nášho územia približne o 11 až 15 stupňov Celzia chladnejšie, ako by v danom dátume malo byť,” poznamenal SHMÚ.

Počasie na dnes

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Polooblačno až oblačno, na západe prehánky. Teploty 12 až 17 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku polooblačno až oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 14 až 17 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 12 až 16 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 12 až 16 stupňov C.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tomáš Bosini (@tomasbosini) on

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno, prehánky. Najnižšia ranná teplota 3 a najvyššia denná 11 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno, prehánky. Najnižšia ranná teplota 1 a najvyššia denná 8 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno, prehánky. Najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 5 stupňov C.

Počasie na víkend

V našej oblasti sa začne otepľovať a cez víkend nás čaká teplotne nadpriemerné počasie. Tešiť sa tak môžeme na príjemné teploty. Už zajtra by sa mali teploty dostať na viacerých miestach nad hranicu +20 °C. Veľmi teplo bude počas víkendu, kedy by v najteplejších lokalitách nášho územia mali teploty stúpať až nad hranicu +25 °C. Teplé počasie neskončí a bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Počítajte však s tým, že pekné, slnečné počasie nás nečaká. Bude sa vyskytovať veľa búrok, informovalo imeteo.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: