Manipulácii zo strany obchodov odzvonilo. Odkedy poznám tieto triky, pri nakupovaní potravín som ušetrila desiatky eur

Banana

Snažíte sa ušetriť, no na konci mesiaca vždy skonštatujete, že peniaze sa vám akosi rozkotúľali? Možno si to ani neuvedomujete, no robíte niektoré z nasledujúcich chýb, ktoré sú častým dôvodom zbytočne minutých peňazí. Nasledujúce tipy vám pomôžu neutrácať za veci, ktoré nepotrebujete alebo za potraviny, ktoré nestihnete zužitkovať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Urobte si z nasledujúcich rád svoj zvyk a pred každým nákupom sa riaďte jednoduchými bodmi, ktoré sme pre vás spísali.

Skontrolujte chladničku

Východiskový bod pred každým nákupom. Často sa stáva, že vám dôjde maslo, mlieko či  iné suroviny a vy budete musieť utekať do obchodu znovu. Väčšinou však aj pri druhom nákupe zoberiete viac produktov, ako nutne potrebujete a rozpočet sa navýši. Problémom je tiež dátum spotreby, ktorý by ste si mali skontrolovať na potravinách, ktoré máte doma. Ktorý produkt ešte vydrží a ktorý už treba kúpiť? Ak budete zostavovať menu podľa potravín, ktoré treba čo najskôr spotrebovať, vyhnete sa nechcenému plytvaniu a vyhadzovaniu potravín.

Plánujte čo budete variť

Na základe plánov potom môžete robiť nákupy. Nepotrebujete presné recepty, no rozmyslite si, koľko krát do týždňa budete variť, či budete robiť len raňajky a večeru alebo i obedy a podobne. Vystačíte si so základnou sezónnou zeleninou, ovocím, mäsom a rybami, mliekom, vajciami, cestovinami a obilnými výrobkami. Ak k tomu pridáte olej, múku a syry, máte postarané o raňajky, obedy i večere, pretože tieto základné potraviny sa dajú kombinovať na množstvo spôsobov. Všimnite si, že vymenované sú len základné produkty, takže už pripraveným cukrárskym výrobkom alebo hotovým jedlám, šalátom a podobne by ste sa mali vyhnúť.

Vegetariánska strava 2 dni v týždni

Nebojte sa vzdať mäsových výrobkov na dva či tri dni v týždni. Znížte svoju spotrebu mäsa o 25 až 30 % a výrazne odľahčíte rozpočet. Chýbajúce bielkoviny nahradíte mliečnymi produktmi, zeleninou, vajciami alebo tvarohom. Je vhodné, aby ste pri týchto produktoch využili aktuálne akcie. Šunka, salámy či mäso vás stoja viac, ako myslíte.

Využite kuchynské triky a mrazničku

View this post on Instagram

Det är 2018 och jag kan inte fatta att det ännu inte har ziplock-förslutning på flingpaketen 🙄. I väntan på att företagen ska få tummen ur har jag gjort min egen spillfria återförslutning. . 1) Häll över flingorna i en stor plastpåse. 2) Skär av toppen på en flaska med stort lock, typ juice (se bild 2). 3. Trä flaskdelen över påsens öppning (se bild 3). Klar att användas och återförslutas med locket. . ⭐️ En bonus är att det också blir en mer rimlig ranson på flingorna. Se se film sist. (Dock inte om flingorna är för stora, då blir det inga flingor alls och lösningen blir istället en bantningsmetod 🙈ej att rekommendera). . ⭐️ En annan bonus är att den tar mindre plats utan kartong och passar perfekt i båt, husvagn och stuga. Say no more ❤️⛵️🏠. . . . . . . . #lifehacks #smarttips #husvagn #båtliv #båt #husvagnsliv #compactliving #kitchenhacks #köksinspiration #kökstips #husmorpoeng #husmorstips

A post shared by Fixa Själv: tips, fix & hacks (@fixasjalv) on

Množstvo peňazí za potraviny vám pretečie pomedzi prsty kvôli ich vyhadzovaniu. Zelenina, ktorá zvädne alebo zoschne, nahnité ovocie, starý chlieb, alebo párky, ktoré ste nestihli zjesť. Investovať do dóz a uzatvárateľných igelitových vrecúšok sa oplatí! Vďaka nim vydržia potraviny dlhšie čerstvé a máte v nich väčší prehľad. Na intwernete zároveň nájdete množstvo tipov, ako ideálne skladovať rôzne druhy ovocia a zeleniny tak, aby vydržali čo najdlhšie. Ak na niečo nemáte chuť, nezabúdajte, že všetko sa dá uskladniť v mrazničke.

Sledujte ponuku rôznych reťazcov

Zamerajte sa na potraviny, ktoré kupujete najčastejšie, takže vás stoja mesačne najviac. Možno ste si zvykli na jednu prevádzku, pretože ponúka lacnejšie mliečne výrobky, no pri mäse, obilných výrobkoch či drogérii je v tomto obchode cena výrazne vyššia. Pokojne si preto spíšte zoznam a odsledujte si ceny produktov. Rovnaký výrobok môže stáť v iných supermarketoch aj o tretinu viac.

Zeleninu a ovocie kupujte na trhu

V každom meste sa nájde trh s ovocím a zeleninou alebo stánok s farmárskymi produktmi. Skúste si zistiť, či doma pestované produkty nepredávajú aj ľudia vo vašom okolí. Ušetríte tak prirížky za balenie a dovoz, ktoré si účtujú v supermarketoch. Sezónna zelenina a ovocie vás bude stáť najmenej.

Sledujte akcie

Nemusia to byť len akciové letáky, ktoré vám chodia domov do schránky. Niektoré obchody ponúkajú aj nákup produktov cez internet, kde môžete nájsť výrazné zľavy. Oplatí sa tak kupovať drogériu alebo výrobky, ktoré nepodliehajú skaze tak skoro – ako napríklad cestoviny, ryža, múka, káva, čaje, olej a podobne. Ak je na nich výhodná cena, môžete kúpiť aj viac kusov do zásoby, pretože máte istotu, že sa im nič nestane.

Mäso v mäsiarni

View this post on Instagram

@boulangerie_blg уютненько у вас. . В следующий раз возьму вооооон тот круассан с ветчиной и сыром👇🏾. Я ещё тогда его приметила, просто торопилась к папе, не до круасанов было)💛 . Хлеб "Слава" тоже возьму. Не зря ж он дороже столичного стОит. Да и друг у меня Слава есть, пускай порадуется, что я о нем не забываю.✊🏾 . #blagalive #blagoveshchensk #summer2018mg #летоГаянэ #круасаны #круасаныссыром #булочная #кофейня #уют

A post shared by 🕊 Gayane 🕊 Matevosyan (@black_cameliaa) on

Nakupujte v špecializovaných obchodoch. Mäso v mäsiarni, pečivo v pekárni a ovocie a zeleninu na trhu. Vyhnete sa tak marketingovým ťahom supermarketov, ktoré rozmiestňujú potraviny strategicky tak, aby vás nalákali kúpiť vždy niečo navyše.

Nakupujte čo potrebujete, nakupujte po jedle

Ak sa do obchodu vyberiete hladní, zaručene budete mať chuť na všetko, čo vaše oči uvidia. V takýchto prípadoch sa váš nákup môže zväčšiť až o polovicu. Ak neviete ovládať svoje túžby, ľahko sa vám stane, že nakúpite viac potravín, ako skutočne potrebujete. Napríklad aj tri balenia sladkého pečiva v akcii, hoci toto jedlo vo vašej domácnosti vôbec nie je populárne, a tak je viac než isté, že bude po dátume spotreby skôr, ako ho stihnete skonzumovať.

Nekupujte polotovary

Polotovary sa zdajú byť veľmi výhodnou kúpou, najmä ak ste človek, ktorému varenie veľmi nevonia alebo často nemá čas. Ak si však uvedomíte, že cena polotovarov je často aj viac ako o 100% vyššia ako u rovnakých produktov, ktoré by ste si pripravili doma, možno zmeníte názor. Stačí si nájsť trošku času na prípravu daných jedál doma a ušetríte peniaze. Ak chcete následne ušetriť aj čas, pokojne si zamrazte hotové domáce pirohy, knedličky, marinované mäso či iné pokrmy a urobte si tak vlastnoručne robený polotovar. Neskôr stačí vybrať z mrazničky, ako by ste to urobili s jedlom z obchodu a o obed či večeru je postarané aj za oveľa nižšiu sumu.

Plaťte v hotovosti

Platba kartou je síce oveľa pohodlnejšia a jednoduchšia, no i veľmi záludná. V skutočnosti si plne neuvedomujete, koľko financií ste minuli na nákupy. Ak vám nechodia sms upozornenia za nižšie sumy, mesačne tak miniete množstvo eur a ani o tom neviete. Preto často dostanete menší šok až pri internet bankingu či po prezretí mesačného výpisu. Ak si na každý nákup vydelíte hotovosť a vezmete so sebou do obchodu len určitú čiastku, budete sa oveľa viac kontrolovať a veľmi dobre si premyslíte, čo skutočne potrebujete a čo je len zbytočný špás.

Pozri aj: Mala 28 rokov a rozhodla sa úplne vzdať soli na 15 dní. Toto sa na počudovanie lekárov stalo z jej telom

Jana, adme.ru

Najnovšie články