Skúsená záhradkárka radí, ako si poradiť s orchideou: „Tieto kvety sa dokážu uraziť, ale aj poďakovať.“

Monizz Ešte viac

Ruska Natalia Yakovleva je talentovaná záhradná architektka, ktorá sa dlhodobo venuje pestovaniu orchideí. O nezvyčajných kvetoch hovorí, že sú ako domáce zvieratká, majú povahu a dokážu vyjadrovať emócie. Aké prekvapenie nám ešte orchidey ukážu?

takprosto.cc

Majiteľka malej súkromnej firmy venujúcej sa úprave záhrad a exteriérov sa živí zároveň aj predajom izbových rastlín. Medzi jej miláčikov patria bezpochyby orchidey. Podľa Natalie sú tieto kvety neuveriteľne vnímavé, a to, čo od ľudí dostanú, to im aj vrátia. V istom zmysle sú pomstychtivé, no aj vďačné. „Všetko je to o ich majiteľoch“, tvrdí Natalia.

Život v objatí orchideí

Nádherné rastliny začala Natalia pestovať úplnou náhodou. Prvý kvet dostala od svojho manžela presne 8.marca 2007. Nie je to tak dávno, čo ešte Natalia o orchideách nevedela nič. Registrovala len to, že existujú. Dnes ich má doma desiatky. Tvrdí, že žiadne iné rastliny jej nedajú takú spätnú väzbu a toľko lásky ako orchidey.

takprosto.cc

Odvtedy si orchidey kupuje pravidelne, z obchodov ich domov nosí starostlivo zabalené v deke, ako malé dieťa. Vie totiž, že orchidea je veľmi citlivá na vonkajšie zmeny, preto by nemala byť vystavovaná neprimeranému prenášaniu a výkyvom teplôt.

takprosto.cc

Od roku 2007 až po súčasnosť sa u Natalie nájde viac ako 90 druhov orchideí. Pozná ich presne a dokáže rozoznať, ktorá je ktorá. Bežný človek medzi týmito rastlinami až taký rozdiel nevidí. Natalia je však presvedčená, že väčšina ľudí ani zďaleka netuší, koľko druhov nezvyčajných kvetov existuje.

takprosto.cc

Najjednoduchšia starostlivosť je o orchideu z rodu Phalaenopsis. Väčšinou sú dostupné v každom kvetinárstve či záhradkárstve. „Veľa ľudí si myslí, že orchidea potrebuje vodu. Verte mi, orchidey stačí poliať raz za 10 dní a vykvitnú ako divé,“ tvrdí Natalia.

takprosto.cc

„Orchidey dokážu cítiť energiu ich majiteľa. Ak je nespokojný a frfle, prečo nekvitnú, dokážu sa uraziť a nezakvitnú ešte dlhšie. Ak s nimi naopak nežne hovorí, potom budú kvety púšťať jedna radosť. Sú veľmi náladové a keby si ich ľudia viac všímali a reagovali na ne, pocítili by túto jasnú odozvu aj oni“.

takprosto.cc

Napriek tomu, že mnoho ľudí pestuje orchidey, Natalia je presvedčená, že starostlivosť o ne je pomerne obtiažna. Napríklad niektoré orchidey zakvitnú po prenesení do nového priestoru až po troch až štyroch rokoch. Ak sa ale dobre staráte o vykvitnutý kvet, vydržia  na rastline aj 3 mesiace. Existujú dokonca odrody, ktoré kvitnú aj tri roky vkuse bez prestávky.

takprosto.cc

Natalia má orchidey na všetkých okenných parapetách a navyše aj v špeciálnom skleníku. Tu ich dokáže láskyplne pozorovať aj celé hodiny a nezvyčajný skleník nazýva zimnou záhradou.

takprosto.cc

Pre aké izbové rastliny máte slabosť vy? A čo vaše skúsenosti s rozporuplnými orchideami?

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: