Skutoční hrdinovia! Talianski lekári ostávajú pri ťažko chorých do poslednej chvíle, aby neumierali sami

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (repubblica_milano)/TASR/AP

V posledných dňoch sa na sociálnych sieťach vo veľkom hovorilo o tom, že talianski lekári sa rozhodujú, že nebudú liečiť starších pacientov, ktorí trpia tým, že sú nakazení koronavírusom.

Článok pokračuje pod videom ↓

V pondelok, 16. marca, bol pre Talianov veľmi ťažký. Ako uvádza portál Ladbible, hlásených mali 23 073 prípadov nákazy COVID-19 a z toho 2 158 úmrtí. Je pravda, že taliansky systém zdravotníctva je vírusom ohromený a nemocnice sa dostávajú za hranice svojich možností, vyššie uvedené tvrdenie je nepravdivé. Talianski doktori určite neopúšťajú starých ľudí a neodmietajú ich liečiť.

Neošetrujú pacientov?

Tvrdenie sa minulý týždeň objavilo na sociálnych sieťach v USA uprostred obáv z toho, že Amerika bude na tom o chvíľu podobne ako Taliansko, poukazujúc tak na zdravotnícke služby. Predseda skupiny Students for Trump, mládežníckej skupiny, ktorej cieľom je opätovné zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA, sa opieral o tieto vyhlásenia na svojom Twitteri a tvrdil, že v Taliansku sa zaviedli nové opatrenia, kde sa starším ľuďom už viac lekári nebudú venovať a nebudú sa o nich starať.

Foto: TASR/AP

Dezinformačné správy

V USA sú podľa webu aj skreslené správy o tom, ako vyzerá Taliansko v súvislosti s koronavírusom. Je pravdou, že taliansky systém zdravotnej starostlivosti je ochromený a čoskoro možno budú musieť pristúpiť na využívanie liekov a opatrení, ktoré sa využívajú len pri vojových konfliktoch a prírodných katastrofách. Vtedy sa prideľujú dávky a uprednostňujú sa niektorí ľudia pred inými. Lekári a sestričky už dostali usmiernenia, ako manipulovať s podávaním liekov. V prípade vyhlásenia takejto situácie by sa vyhradzovali obmedzené zdroje pre tých, ktorí majú vyššiu šancu na prežitie.

Opatrenia, ktoré sa nemusia stať

Tieto usmernenia však ešte stále nie sú v platnosti a regionálny minister zdravotníctva Giulio Gallera dúfa, že sa tak ani nikdy nestane. „Nikoho nezanedbáme, ale existuje kritérium priority… Áno, tieto opatrenia sa môžu zdať veľmi drastické a čítanie o nich je desivé. Hlavne vtedy, ak sa mýty a dezinformácie šíria online. Nikto však nie je opustený,“ povedala Flavia Petrini, prezidentka spoločnosti SIAARTI, ktorá sa zaoberá intenzívnou starostlivosťou a anestézou v Taliansku.

Foto: TASR/AP

Na uzdravenie má právo každý

Premiér Giuseppe Conte tiež potvrdil, že každý, kto potrebuje starostlivosť, má na ňu nárok. „Žijeme v systéme, v ktorom máme zaručené zdravie a právo každého na uzdravenie. To je základ a právo každého. Je to charakteristika nášho systému civilizácie. Nemôžeme si dovoliť zlyhať. Taktiež nie, lekári a zdravotné sestry neopúšťajú starších pacientov. Robia maximum, čo môžu v tejto napätej situácii. Mali by sme ich radšej pochváliť za neochvejnú statočnosť v čase krízy, než ukazovať prstom na systém, ktorý tak usilovne chránia,“ povedal.

Foto: TASR/AP

Zdravotníci sú úžasní

Doktor Daniele Macchini, ktorý pracuje v nemocnici Humanitas Gavazzeni v severnom meste Bergamo opísal prácu svojich kolegov na sociálnej sieti. písal, že je až neuveriteľné, ako sa jeho tímu podarilo reorganizovať všetko, čo je potrebné, v takom krátkom čase, a to napriek tomu, že personál je vyčerpaný. „Na tvári som im videl únavu, no išli ďalej, a to napriek vyčerpávajúcemu nasadeniu,“ napísal. Podľa neho všetci pracujú až do posledného dychu a vidí solidaritu medzi všetkými.

Podľa neho je dôležité, aby ľudia počúvali hlavne to, čo hovoria odborníci a nie to, čo píšu ľudia na sociálnych sieťach. Takéto tvrdenia sú škodlivé, toxické a vyvolávajú neuveriteľný pocit strachu v čase, keď sa boja takmer všetci.

Najnovšie články