Odstránili vám slepé črevo? Vedci pre vás majú dobrú správu

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

O slepom čreve sa dlho hovorí ako o niečom, čo je pre naše telo v podstate úplne zbytočné. Tí, čo si zažili operáciu, pri ktorej ho lekári museli vyoperovať vedia, že im to život v nejakom veľkom zmysle neovplyvnilo. Ľudské telo je jednoducho úžasné, dokonale navrhnuté a na dôležitosť slepého čreva si tentokrát posvietili aj vedci.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Keď nám odstránia napríklad mandle, môže to mať dopad na náš imunitný systém, čo ale so slepým črevom? Ak ste si dodnes mysleli, že jeho odstránením sa váš život vôbec nezmení, máme pre vás novinku.

Nová štúdia publikovaná v Science Translational Medicine prichádza s informáciou, že odstránením slepého čreva sa znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby. A nie je to len maličkosť. U ľudí, ktorí mali odstránené slepé črevo sa príznaky tejto choroby začali prejavovať až o 3,5 roka neskôr ako u ľudí, ktorí stále žijú so zdravým slepým črevom.

Taktiež vedci prišli na to, že aj bezlepková diéta, ktorú musia držať ľudia citliví na lepok predlžuje život bez Parkinsona a to až o pätinu. Nový výskum je najväčšou a najdlhšou štúdiou, ktorej sa zúčastnilo až 1,6 milióna ľudí nad 52 rokov. Záznamy sa tiež zbierali dlhšie ako 50 rokov a porovnali výsledky aj na základe pohlavia, veku, chorobopisu a podobne.

Foto: pixabay

Štúdia dokázala, že pacienti bez slepého čreva mali odlišné mikrobiómy v črevách a taktiež netrpeli tak často na problémy ako sú zápcha alebo bolesti žalúdka. Vedci tiež predpokladajú, že niektorý z typov proteínov, konkrétne α-synukleín je práve zodpovedný za vznik Parkinsonovej choroby. Tento proteín sa objavuje všade v našom tele, najviac ho je v mozgu, ktorý hrá dôležitú úlohu v celom našom nervovom systéme.

U pacientov s Parkinsonovou chorobou sa však zhlukuje a zabíja bunky v častiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za motoriku a teda pacient následne trpí triaškou, stuhnutím svalov a spomalenosťou pohybov. U pacientov, ktorí nemajú slepé črevo však už nevzniká v takom množstve.

Vedci neotáľajú a neustále sa výskumu venujú. Prvé výsledky po celých desaťročiach výskumu však naznačujú, že prišli na mnoho veľkých a dôležitých vecí čo sa Parkinsonovej choroby týka. Ako ste na tom vy? Museli vám slepé črevo v minulosti odstrániť alebo s ním stále žijete? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Je dobré každý deň raňajkovať ovsenú kašu? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia M., iflscience.com

Najnovšie články