Slnečné svetlo zabíja koronavírus rýchlejšie, ako sme si mysleli. Toto by mali vedieť všetci

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Tím vedcov požaduje rozsiahlejší výskum toho, ako slnečné žiarenie ničí koronavírus. Prišli na to, že slnečné svetlo zabíja koronavírus osemkrát rýchlejšie, ako si mysleli.

Ako uvádza portál Science Alert, slnečné svetlo, je účinné proti koronavírusu a to aj vtedy, keď sa už nachádza v telesných tekutinách. Dokonca aj UVC žiarenie je účinné proti vírusom, ako je SARS-CoV-2. Tento typ žiarenie však často nepríde do kontaktu s povrchom Zeme vďaka ozónovej vrstve. Je však skvelé pre nemocnice.

Foto: unsplash

Vírus bol na slnečnom žiarení znižený

V júli 2020 experimentálna štúdia testovala účinky UV svetla na koronavírus v simuláciách a zaznamenali, že vírus bol “deaktivovaný” pokiaľ bol vystavevený simulovanému slnečnému žiareniu počas 10 až 20 minút. Prírodné slnečné žiarenie môže byť účinné ako dezinfekčný prostriedok. Koronavírus je pritom trikrát citlivejší na slnečné svetlo ako chrípka. 90 % častíc boli deaktivované už po polhodine vystavenia slnečnému žiareniu.

Foto: TASR/AP

Je dôležité to skúmať

V zime môžu tieto častice zostať nedotknuté aj celé dni. Dôležité je však to, že je nevyhnutné urobiť viac štúdií. Keďže vírus má schopnosť zostať vo vzduchu dlhšiu dobu, je najlepšia ochrana, ktorú môžete zvoliť, nosenie rúšok alebo respirátorov aj spoločenský dištanc. Práve slnečné svetlo však môže pomôcť k tomu, aby sa vírus šíril pomalšie. Štúdia bola publikovaná v The Journal of Infectious Diseases.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: