Slová lekárov: „Po 18. hodine môžete pokojne jesť! Stačí, keď to bude týchto 5 potravín, ktoré nám večer neškodia.“

romi Zdravie

Poznáme to. Padne osemnásta hodina večer a prepadne nás vlčí hlad. Neostáva nám nič iné iba urobiť výjazd na chladničku a totálne ju vybrakovať. Často začíname s tým, že si „zobneme niečo malé“, aby sme vydržali pokiaľ pôjdeme spať. Po chvíli však do seba bezmyšlienkovite začneme hádzať všetko, čo je po ruke. Po „prebudení sa“ si už len môžme bezmocne búchať hlavu o prázdne dvere chladničky.

Tendenciu na nočné nájazdy na chladničku máme obzvlášť po náročnom dni, kedy máme chuť utopiť naše nešťastie v jedle, dúfajúc, že zažijeme aspoň jednu príjemnú vec na záver hrozného dňa. Daň, ktorú musíme za toto chvíľkové potešenie zaplatiť, je však privysoká. Hneď, ako tento skutok vykonáme, oľutujeme ho. Po chvíľke príde pocit prejedenia sa, pálenia záhy a bolesť žalúdka.

pixabay.com

Naše telo sa vo večerných hodinách už pripravuje na odpočinok a nie je schopné tak rýchlo stráviť prijatú potravu a zúžitkovať dodatočnú energiu. Večerným prejedaním sa môže odvod vášho pásu zvýšiť až o dve konfekčné veľkosti! Čo však robiť v prípade, že sa večerných pochúťok nechceme vzdať?

Prednedávnom odborníci na zdravú výživu zostavili zoznam jedál, ktoré si s pokojom môžeme dopriať aj po 18:00 hod. Tieto jedlá dokonca zlepšujú kvalitu nášho spánku a neposúvajú ručičku na váhe smerom doprava.

# Čokoláda

Koho by to napadlo? Čokoláda je takmer pri každej diéta zakázaná. Je však obrovský rozdiel medzi mliečnou čokoládou s orechmi a karamelom a tmavou čokoládou s vysokým obsahom kakaa. Tmavá čokoláda obsahuje minimálne množstvo cukru. Tento druh čokolády podporuje spaľovanie tukov a tiež znižuje hladinu cholesterolu. V obchode siahnite po kvalitnej čokoláde s minimálnym obsahom kakaa 80 %.

pixabay.com

# Polievka

Toto jedlo ste tu určite nečakali! Faktom je, že teplé jedlá a tekutiny majú upokojujúci účinok na náš žalúdok. Ak v noci budete mať pocit, že vám šálka teplého čaju nestačí, zohrejte si polievku. Najlepšie urobíte ak si dáte slepačí alebo zeleninový vývar. V žiadnom prípade nekonzumujte polievky ako je fazuľová, šošovicová alebo hrášková. Váš žalúdok nafúknu a budete mať veľmi nepokojný spánok.

pixabay.com

# Mandle

Pri cenách orechov si nie každý môže dovoliť jesť mandle každý deň. Raz za čas si však doprajte trochu luxusu a večer si dajte za hrsť mandlí. Uvidíte, že to váš vlčí hlad uspokojí na dlho. Nebojte sa, nedávne štúdie dokázali, že sa z mandlí nepriberá!

pixabay.com

# Tekvicové semienka

Ak máte večer chuť len tak niečo vyjedať, siahnite po tekvicových semienkach. Sú určite lepšie ako balíček čipsov alebo tyčiniek. Je to presne ten druh jedla, ktorý konzumujete dlho a tým pádom sa dokážete ľahko vyrovnať s hladom. Bonus navyše je, že tekvicové semienka obsahujú veľa horčíka, ktorý je veľmi dôležitý pre pokojný a hlboký spánok.

pixabay.com

# Ryža

Diéta, pri ktorej hlavnú zložku tvorí ryža, znižuje riziko nespavosti až o 46 %. Ryža obsahuje esenciálnu aminokyselinu tryptofán a melatonín. Tieto dve látky sú veľmi dôležité pre kvalitný spánok.

pixabay.com

Je veľmi dôležité, aby sme sa naučili počúvať naše telo. Niekedy sa obyčajný hlad môže skrývať za smäd. Preto, keď vás opätovne prepadne vlčí hlad, skúste vypiť pohár vody alebo šálku teplého zázvorového čaju.

Pozri aj: Moje oči boli ráno vždy opuchnuté a pokožka bez farby a problematická. Moje problémy sa vyriešili, až keď som sa začala riadiť týmito piatimi tipmi!

 (Romi K)

0
Komentovať (0)