Slováci opäť nahlasovali nežiaduce účinky po jednotlivých vakcínach. Toto je ich počet od začiatku očkovania

TASR

FOTO TASR - Jakub Kotian

Očkovanie je v súčasnosti jediná cesta, ako sa môžeme vrátiť späť do normálu a ochrániť seba aj našich blízkych. Práve preto je nevyhnutné ľudí motivovať k tomu, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k utorku (4. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10 040 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1392 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Foto: unsplash

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 812 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Počet úmrtí v súvislosti s očkovaním nestúpa

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 153 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda. Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 356 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

ŠÚKL pripomína bežné reakcie

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 49 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali päť závažných hlásení. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu. Ďalších 13 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

Foto: TASR/AP

K strede (5. 1.) evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú.

Najnovšie články