Slováci opäť nahlasovali vedľajšie účinky po vakcínach: Dôležité zistenie vedcov, takýto je ich konečný počet

TASR Zdravie

FOTO TASR/AP

Vakcína je jednoznačne jediná možnosť, ako sa môžeme dostať opäť do normálneho života. Aj keď mnohí odporcovia očkovania by nesúhlasili, je dôležité, aby sme si to uvedomili.

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede (10. 11.) 8931 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1102 z nich ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe. Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 610 závažných hlásení, z toho tri úmrtia.

FOTO TASR – Ján Krošlák

Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Ľudia nahlasovali nežiaduce účinky

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 122 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda. Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 321 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 39 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali tri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu. Ďalších sedem závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.

Počet úmrtí sa nemení

Do štvrtka (11. 11.) evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený. Na Slovensku bolo do stredy zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2 532 607 osôb, druhou dávkou 2 320 910 osôb a treťou dávkou 162 879 osôb.

5
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: