Žene z profilu ukradli fotografiu, aby mohli šíriť hoaxy o koronavíruse. Lietadlá nie sú bez pasažierov

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Hrozba koronavírusu nás straší z každej jednej strany a mnohí ľudia len čakajú, kedy sa potvrdí správa, že aj na Slovensku máme niekoho, kto sa ním nakazil. Vzniká zbytočná panika a ľudia sa boja oveľa viac, ako by sa mali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia už pri bežnom rýchlom nákupe môžu vidieť ako tí, ktorých zasiahla vlna strachu, nakupujú vo veľkom. Chýbajú bežné potraviny, ako je napríklad ryža, múka a olej, na druhej strane však môžeme vidieť obrovský úbytok dezinfekčných prostriedkov, antibakteriálnych mydiel či ochranných rúšok. Ľudia na sociálnych sieťach zverejňujú fotografie prázdnych regálov a kým niektorí šíria paniku, druhí len nechápavo krútia hlavou.

Lietajú lietadlá skutočne prázdne?

V tomto prípade sa ľudia delia len na tieto dve skupiny ľudí a hoci musíme uznať, že niektoré opatrenia sú viac, než len potrebné, hlavne zvýšená hygiena a určité vyhýbanie sa miestam, kde by sa koronavírus mohol vyskytovať. Za veľmi pozitívne považujeme aj preventívne zatváranie škôl, kde by sa vírus mohol šíriť najviac a taktiež aj rušenie väčších podujatí.

Ako to však v tejto chvíli vyzerá na letiskách? Podľa stránky Nekŕmte nás odpadom, kde ľudia často informujú o rôznych prípadoch, ktoré sa im stali. Jeden z príspevkov ukazoval fotografiu takmer prázdneho lietadla, ktoré malo letieť deväť hodín. Fotografia bola medzičasom zo stránky odstránená, dôvod je závažnejší, ako by ste si mysleli.

Žena, ktorej fotografia sa na profile nachádzala nás kontaktovala s tým, že daná fotografia bola niekým zaslaná na stránku Nekŕmte nás odpadom. Bol tam aj vymyslený status, ktorý mal rozšíriť nepravdivé informácie o situácii na palube lietadla. Daná fotografia bola súkromná a poslal ju nejaký „dobrák“. Aj preto je dôležité, aby sme rozlišovali pravosť informácií na internete. Keďže sú fotografie verejné, ktokoľvek vám ich môže odcudziť a posunúť tretej strane a to bez vášho vedomia. Preto zvážte charakter vami uverejňovaných informácií aj fotografií.

S lietadlami to je ako s autobusmi

Samozrejme, hneď sa našlo niekoľko ľudí, ktorí písali o tom, že to nie je ekologické, poprípade to, že je to fotografia vytvorená ešte predtým, než ľudia prišli na palubu lietadla.

V rámci cestovania lietadlom je to podobné ako s autobusmi. Pri pravidelných linkách sa jednoducho nemôže stať, aby lietadlo neodišlo (samozrejme, pokiaľ nemá žiadnu poruchu) a nezáleží na tom, koľko ľudí je práve na palube.

Predbežné opatrenia

V rámci predbežných opatrení každý, kto prichádza z krajiny postihnutej týmto vírusom, musí sledovať svoj zdravotný stav, niekedy je potrebná aj karanténa. Vzhľadom na paniku, ktorú vyvolávajú ľudia na sociálnych sieťach, sme oslovili aj hovorkyňu Letiska M. R. Štefánika, pani Ševčíkovú. Zaujímal nás stav cestujúcich na letisku a aj to či zaznamenali výrazný pokles cestujúcich.

Ako to vyzerá na letiskách?

„Podľa predbežných prevádzkových výsledkov by malo Letisko M. R. Štefánika vo februári 2020 zaznamenať druhý najvyšší počet vybavených cestujúcich v celej histórii letiska. Približne 122-tisíc, najvyšší počet bol vybavený vo februári 2008. V porovnaní s počtom cestujúcich v rovnakom období vlani, vo februári 2019 (119 406 cestujúcich), bude vo februári 2020 zaznamenaný nárast približne o 3-tisíc cestujúcich,“ povedala.

Menší počet ľudí prichádza len z Talianska

„V týchto dňoch však zaznamenávame menší počet cestujúcich z Bratislavy do talianskych destinácií a spiatočne, z toho dôvodu dopravca Ryanair, ktorý prevádzkuje lety z Bratislavy do Talianska, pristúpil k redukcii či rušeniu svojich plánovaných letov z Bratislavy do Milána, Bologne či Ríma v období od 18. marca do 8. apríla.“ Na základe týchto informácií môžeme usúdiť, že aj v tomto prípade sa medzi ľuďmi väčšinou len zbytočne šíri panika.

Najnovšie články