Slovenka zverejnila status o šéfovi: Na Vianoce mi zomrela mama, nadriadený sa mi smial do tváre

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

Strata blízkej osoby je tragická vec, ktorá určite nikoho nepoteší a všetci sa snažia, ako najlepšie vedia, aby danej osobe vyjadrili svoju sústrasť. Je potrebné, aby všetci prejavili empatiu a súcitili s človekom, ktorý práve smúti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Či už vám zo života odíde rodič, alebo starý rodič, smrť býva vždy bolestivá pre tých, ktorí zostali. Je už na danom človeku, ako sa v takejto situácii bude správať, no každý, kto má v sebe aspoň trochu citu chápe, že ohľaduplnosť je v tomto prípade na mieste.

Ako zamestnanec máte nárok na to, aby ste dostali platené voľno, hoci zamestnávateľovi sa to často nepáči. Hoci vo všeobecnosti by mohli ľudia tvrdiť, že sú voči takýmto životným situáciám ústretoví, nájdu sa aj takí, ktorí svoje emócie dávajú najavo nevhodným spôsobom.

Na čo má zamestnanec nárok?

Zo zákona má zamestnanec nárok na voľno v čase pohrebu, to však nie je všetko. V prvom rade záleží na tom, v akom vzťahu ste k príbuznému boli. Ako uvádza portál Finance.sk a Hnonline, pracovné voľno s náhradou mzdy má nárok človek na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa, taktiež aj deň navyše pri účasti na pohrebe.

Na jeden deň je pracovné voľno s náhradou mzdy človek, ktorému zomrel rodič, súrodenec, rodič alebo súrodenec manžela, ale aj v prípade manžela súrodenca. Pokiaľ obstarávate ich pohreb, máte nárok na ďalší deň plateného voľna.

Foto: unsplash

Kedy môžete žiadať o príspevok?

Pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, avšak maximálne na deň, má nárok zamestnanec, ktorému zomrel prarodič, vnuk, prarodič manžela alebo inej osoby, ktorá nemusí byť príbuzný, avšak žil s vami v spoločnej domácnosti v čase úmrtia. Ak obstarávate pohreb, máte nárok na ďalší deň.

Podľa portálu Slovensko.sk má pozostalý možnosť požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny o Príspevok na pohreb. Je to štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na úhradu výdavkov spojených so zabezpečením pohrebu. Osoba, ktorá žiada o príspevok, musí byť plnoletá.

Foto: unsplash

Príspevky, ktoré vás zarmútia

Určite ste už počuli príbehy o tom, ako sa zamestnávatelia necitlivo zachovali k ľuďom, ktorí práve stratili niekoho blízkeho a žiadali o voľno kvôli pohrebu. Mnohí reagujú veľmi neochotne a dokážu tieto ťažké chvíle človeku poriadne znepríjemniť. Dôkazom je aj niekoľko príspevkov zo stránky Nekŕmte nás odpadom, kde ľudia zverejnili svoje nepríjemné skúsenosti s prístupom ich nadriadených. „Šéf sa ma opýtal, koľko bude približne trvať pohreb mojej babky, a či môžem hneď po ňom prísť do práce. Tiež sa ma pýtal, či je pre mňa ten pohreb taký dôležitý,“ uverejnila stránka príspevok.

Foto: unsplash

Šéf sa namiesto kondolencie rehotal

„Na Vianoce mi zomrela mamina. Keď som po sviatkoch prišla do práce, tak ten náš šéf namiesto kondolencie vošiel vysmiaty a vraví mi: no tak už to máte za sebou … haha … a rehnil sa. Chodila som normálne do práce, robila si svoju robotu, len som s nikým nekomunikovala, potrebovala som si spracovať svoje pocity. A jedna kolegyňa o mne po týždni rozprávala, že akosi to príliš prežívam, nie? No hold, jej mama sa teší dobrému zdraviu, a asi si mysli, že je nesmrteľná. Ľudia sú bezcitné a bezcharakterné svine bez trošky pochopenia a súcitu. Kým sa nestane im to čo Vám, nikdy Vás nikto nepochopí. Kam tento svet speje…“ napísala ďalšia žena.

Foto: unsplash

Tisíce reakcií a stovky komentárov

Príspevok si vyslúžil tisíce reakcií, avšak zaujímavé sú aj komentáre, kde ľudia opisujú svoje podobné skúsenosti a prípady, kedy si začnete myslieť, že ľudskosť a empatia už úplne zmizli a nahradil ich len pocit neustálej potreby zarábať peniaze. Na druhej strane sa však našlo aj množstvo ľudí, ktorí písali o pekných skúsenostiach s kolegami a kolegyňami, ktoré sa snažili tieto ťažké chvíle čo najviac uľahčiť. Máte aj vy podobnú skúsenosť?

Najnovšie články