Slovenská predavačka z drogérie: Ľudia v panike vykupovali antibakteriálne mydlá, stáli v 30-minútových radoch

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: Redakcia Babské veci

Na Slovensku vznikol zaujímavý fenomén. Ľudia sa zľakli koronavírusu natoľko, že v obchodoch dnes len ťažko zoženiete antibakteriálne mydlá, dezinfekčné prostriedky, gély a dokonca aj ochranné rukavice a Savo.

Na Slovensku zatiaľ nemáme ani jeden potvrdený prípad pacienta s koronavírusom. Napriek tomu vznikla panika. ľudia začali vo veľkom nakupovať trvanlivé potraviny, strukoviny, múku, kávu, ryžu, cestoviny ale aj ryby v konzerve a vákuovo balené potraviny s dlhou dobou expirácie. Lidl, Kaufland a Billa vnímajú zvýšený záujem zákazníkov o trvanlivé výrobky a všetko, čo má na sebe slovo “antibakteriálny” ide na dračku. Obchodným reťazcom sa darí tak, ako počas vianočných sviatkov.

Foto: Redakcia Babské veci

My sme si všimli najmä zvýšený záujem o dezinfekčné prostriedky a produkty na čistenie domácnosti, samozrejme aj o mydlá. Navštívili sme drogérie v Banskej Bystrici a zistenia boli viac než alarmujúce. Boli sme sa pozrieť v predajniach Dm-drogerie, 101 Drogerie, ale aj v predajni Billa. Z Dm-drogerie sme navštívili celkovo tri predajne. Výsledok bol ale všade rovnaký.

Mydlá sú vypredané všade

Predavačky sme sa pýtali, či zaznamenali nárast predaja antibakteriálnych mydiel. “Išlo to hore aj o 200%. Splašení ľudia vykúpili všetky antibakteriálne mydlá, čakalo sa v dlhých radoch. Okrem mydiel vykúpili aj dezinfekčné prostriedky, antibakteriálne čističe na kúpeľne, kuchyne, dezinfekcie, antibakteriálne gély a všetky produkty značky Savo. Tovar nám chodí v utorky a štvrtky, dnes ráno som dokladala posledné mydlá. Nový tovar tohto charakteru nám zrejme už ani nepríde, pretože je celoplošne vypredaný.”

Foto: Redakcia Babské veci

Pýtali sme sa aj na ochranné rukavice a rúška. “Odkedy sa začalo hovoriť o koronavíruse, nemáme ani to. Tento tovar sa vypredal ako prvý, až potom prišla panika s produktami ako sú mydlá a dezinfekcia.”

Navštívili sme aj ďalšiu pobočku Dm-drogerie. Mydlá boli vypredané, antibakteriálne čističe tiež a samozrejme aj dezinfekčné gély a ochranné rukavice. “Od kedy sme otvorili, nahrnulo sa sem veľa ľudí, pobrali si mydlá a dezinfekciu, čakali tu rady. Nestíhali sme ani blokovať a za pár minút bol tovar fuč”, povedala pracovníčka.

V 101 Drogerie nás čakal rovnaký scenár. Vypredaná dezinfekcia a zvýšený záujem o tieto produkty. Rovnako aj nárast predaja podobne, ako pri Dm-drogerie.

Foto: Redakcia Babské veci
Foto: Redakcia Babské veci

Keď sme navštívili predajňu Billa, klasické mydlá tam ešte boli, antibakteriálne boli vypredané. Rovnako aj Savo a čistiace prostriedky. “Zaznamenali sme výrazný záujem o dezinfekčné prostriedky,“ povedala hovorkyňa Billa Slovensko Kvetoslava Kirchnerová.

Foto: Redakcia Babské veci

Ruky si umýva správne len mizivé percento ľudí

Zaujímavý je fenomén prehnanej čistoty, ktorý je momentálne na vrchole a to napriek tomu, že mnoho svetových štúdií už niekoľkokrát potvrdilo, že po toalete alebo po príchode domov si ruky umýva len mizivé percento ľudí. Len 5 % ľudí si po toalete umyje ruky správne. To znamená, že 95 % si ruky neumyje dostatočne a nezabijú tak škodlivé baktérie.

Vedci tiež zistili, že mydlo používajú iba dvaja z troch ľudí, muži majú hygienu rúk na oveľa nižšej úrovni ako ženy. Ruky by ste si po správnosti mali umývať a mydliť minimálne 20 sekúnd a zájsť takmer po lakte. 15 % mužov si ruky neumýva vôbec, 78% žien používa mydlo. Podľa publikovanej štúdie je umývanie rúk jedným z najúčinnejších spôsobov ako obmedziť šírenie infekčných chorôb. Odhaduje sa, že špinavé ruky zvyšujú riziko nákazy a prípadov takéhoto prenosu je 50 %.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: