Slovenská učiteľka zdieľala silný príspevok, má tisíce reakcií: Riešila som šikanu v triede, chyba je hlavne v rodičoch

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

V posledných dňoch na sociálnych sieťach, ale aj v médiách, rezonuje prípad v Miloslavove. Po tom, čo sa dostal na verejnosť, sa však ozvalo množstvo ľudí, ktorí sa so šikanou stretli. Problémy musia často riešiť hlavne učitelia v triede.

Deti vedia byť kruté. Vysmievajú sa, keď niekto vyzerá inak, keď nemá značkové oblečenie alebo nemá najnovší mobilný telefón. Mnohí ľudia obviňujú dobu plnú konzumu, pravdou však je, že často býva chyba hlavne v rodičoch, ktorí takéto správanie u detí podporujú. Dieťa sa totižto narodí čisté a bez potreby niekoho urážať alebo odsudzovať na základe toho, čo má oblečené. Na stránke Nekŕmte nás odpadom sa však objavil príspevok učiteľky, ktorá bola svedkom toho, že deti sú naozaj obrazom svojich rodičov.

Šikana nie je novodobý problém

Šikana nie je novodobým problémom. Je tu odjakživa, avšak s príchodom sociálnych sietí dostala iný rozmer. Ako však tvrdí učiteľka, zmenil sa prístup rodičov. “Keď sa ako učiteľka pokúsim upozorniť na nevhodné správanie žiaka jeho zákonných zástupcov, bývam často terčom verbálneho útoku a vyhrážok. Miera arogancie ich strany ma niekedy doslova šokuje,” napísala. Zároveň upozornila na prípad, ktorý sa jej stal medzi piatakmi. V triede mala tichého žiaka zo sociálne slabšej rodiny, ktorý nemal mobil ani značkové oblečenie.

Foto: pikrepo

Aj keď si všimla, že sa necíti v triede dobre, dlho jej nič nepovedal. Spolužiaci ho volali “beggar”, čiže žobrák. “Pokúsila som sa v triede deťom opakovane rozprávať, že sociálna situácia človeka nehovorí nič o jeho kvalitách, že predsa existujú aj iné hodnoty ako peniaze a materiálne statky a tie sú často oveľa dôležitejšie. Asi márne. Neskôr som našla rukou napísaný odkaz, že sa má načo tešiť. Až vtedy sa v mojom kabinete rozplakal a konečne mi povedal, čo mu niektorí žiaci v triede robili. Musel im slúžiť, oslovovať ich pán ten a ten, chodiť nakupovať do bufetu, veď páni majú nato sluhov a raz mu dokonca strčili hlavu do WC.”

Reakcia otca bola šokujúca

Učiteľka zistila aj, ktorý spolužiak celú túto skupinu vedie a zavolala si teda jeho rodičov. Na stretnutie prišiel otec, ktorému situáciu vysvetlila, jeho reakcia ju však šokovala. Muž jej povedal, že v škole je od toho, aby deti učila a nehrala sa na detektíva a psychológa. Podľa jeho názoru chlapcovi takéto správanie neublíži a stane sa z neho odolný chlap, ktorý to v živote ocení. “Na moje naliehanie, že takého správanie nebudem tolerovať, mi vyhrážne oznámil, že sa na mňa bude sťažovať. “Ja na právnikov mám, vy z učiteľského platu asi ťažko,” a treskol dverami.”

Foto: pixabay

Celú situáciu vyriešili

Našťastie, celú situáciu s pomocou riaditeľa školy vyriešili. Avšak je dôležité si uvedomiť, že deti sú skutočne obrazom svojich rodičov. “Ak sa dnes ideme hnevať na tie decká z Miloslavova, tak by sme náš hnev mali smerovať v prvom rade na ich rodičov,” dodala. Jej príspevok má už viac ako 4-tisíc reakcií. Mnohí ľudia v komentároch povedali, že problémom je aj to, že sú zakázané fyzické tresty v školách, čo by však určite nebolo riešením.

Rodičia ale často svoje deti vidia len v pozitívnom svetle a nevedia sa na ne pozrieť kriticky. Vychovávajú svoje dieťa v domnienke, že môže všetko a že mu vždy všetko prejde, pretože aj keď sa dostane do kritickej situácie, hneď ju vyriešia. Čo si myslíte o podobných situáciách vy?

8
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: