Slovensko čaká obrovské zdražovanie potravín. Strana Hlas – SD povedala, kto to podľa nej spôsobil

SITA Ešte viac

Foto: maxpixel

Za zdražovanie potravín je podľa opozičnej strany Hlas – SD zodpovedné OĽaNO. Slovenských potravinárov malo totiž pripraviť o 12,5 milióna eur.

Financie, ktoré zostali nevyčerpané zo septembrovej COVID výzvy 1 agrorezortu mali podľa Hlasu okamžite smerovať na riešenie protipandemických nákladov potravinárov druhou, správne nastavenou výzvou. Tak sa ale dodnes nestalo. Konštatoval to vo štvrtok poslanec NR SR a člen strany Hlas – SD Róbert Puci.

„Agrorezort klame, ak hovorí, že potravinárom nahradí absentujúcu COVID pomoc investičnými opatreniami. Nenahradí. Len samotné vyhodnotenie investičnej výzvy pre spracovateľov, ktorú nepochopiteľne pripravuje ministerstvo pod vedením nominantov OĽaNO už neuveriteľný rok, bude trvať minimálne štvrť roka. Zrealizovanie projektov minimálne rok. COVID financie z EÚ pritom mohli byť vyplatené v priebehu dvoch, troch mesiacov,“ povedal Róbert Puci.

Ako to celé je?

COVID výzvu 1 v celkovej sume 20 miliónov vyhlásila Pôdohospodárska platobná agentúra na jeseň 2020. „Ako je u OĽaNO zvykom, bez diskusie s odbornou verejnosťou. Kvôli nesprávne nastaveným podmienkam sa tak z nej však vyčerpalo len zhruba tretina, celkovo 7,42 milióna eur. Ministerstvo pod vedením OĽaNO totiž nepochopiteľne z výzvy vylúčilo niektoré sektory a podniky,” pokračoval Puci.

Rýchla pomoc na kritické protipandemické opatrenia sa tak podľa poslanca NR SR nedostala k druhospracujúcim odvetviam, ktorými sú napríklad pekári, pečivári, cukrovinári, pivovarníci, cestovinári, mraziari, tukový priemysel, ale ani k spracovateľom medu. Vylúčené boli aj veľké podniky nad 250 zamestnancov, ktoré sú práve pre slovenský potravinársky sektor typické.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: