Slovenský odborník sa vyjadril jednoznačne: Zaočkovaní a nezaočkovaní nešíria vírus rovnako, vysvetlenie je jednoduché

Kristína Hagarová Zdravie

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

V poslednej dobe čoraz častejšie počúvame argument, že zaočkovaní šíria koronavírus rovnako ako nezaočkovaní. Slovenský farmaceut však tvrdí, že toto tvrdenie nie je pravdivé.

Marek Kajan, ktorý spravuje populárny instagramový profil Očami farmácie, vysvetlil, ako je to v prípade šírenia vírusu u nezaočkovaných a očkovaných ľudí. Celý proces vysvetľuje na základe príkladu dvoch vymyslených postáv, Adely a Mariána. Adela predstavuje zaočkovanú osobu, Marián nezaočkovanú.

Príklad od farmaceuta

“Adela a Marián sú vystavení rovnakej dávke vírusu v rovnakom čase a vírus vchádza do dýchacích ciest. Vírusové častice v tele nezaočkovaného Mariána hľadajú bunky, ktoré by mohli napadnúť. Keď vírus bunku nájde a vstúpi do nej, začne sa rýchlo replikovať. V určitom bode je už vírusu toľko, že sa Marián stáva nákazlivý. Zvyčajne je to 24-48 hodín pred objavením príznakov,” opisuje v príspevku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Očami farmácie (@ocami_farmacie)

Do porovnania postavil príklad zaočkovanej Adely. Vírusové častice vchádzajú aj do jej tela, avšak nájsť bunkdy, ktoré by mohli napadnúť, je oveľa náročnejšie. Imunitný systém (hlavne neutralizačné protilátky) vírus spozná a rýchlo ho zničí. Keďže vírus je v prípade Adely zničený ešte pred vstupom do jej buniek, nemôže sa replikovať. Keďže sa nemôže replikovať, Adela sa nestáva infekčná.

Nie každý dosiahne imunitu

Tento jav sa nazýva sterilizujúca imunita, ktorá zabraňuje infekcii. Samozrejme, nie každý zaočkovaný ju získa, no vakcíny proti koronavírusu pomáhajú približne o 50 až 75 % znížiť riziko počiatočnej infekcie. Práve preto očkovanie zlepšuje situáciu, pretože nemôžete preniesť infekciu, ktorú nedostanete.

18
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: